NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH

Archiwum - rok szkolny 2016/2017

Aktualności

2017-08-30
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18

 

Rozpoczecie roku szkolnego 2017/18 odbędzie się w naszej szkole 4 września 2017 r. o godz. 9.30.

O godz. 8.00 w Kosciele Parafialnym w Bratkowicach odbędzie się Msza Świeta z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

 


2017-07-10
PÓŁKOLONIA – II TURNUS (3-7 lipca 2017 r. )

 

 

3 lipca (poniedziałek) uczestnicy półkolonii udali się do Markowej i Łańcuta. W Markowej zwiedzali skansen, a w Łańcucie pałac i powozownię.   Celem wtorkowej wycieczki było zoo w C.H. Majster , oraz wyprawa do kina na film „Muminki”.  Na środę zaplanowano zajęcia w Ośrodku Natura 2000 w Budach Głogowskich. Oprócz zabaw , dzieci miały także zajęcia plastyczne oraz kulinarne (robienie sałatki). W czwartek 6 lipca półkoloniści udali się do Nowej Dęby do fabryki bombek  choinkowych. Po zwiedzeniu fabryki bombek, dzieci zwiedziły także,  znajdujące się w Hucie Komorowskiej muzeum misyjne kardynała Kozłowieckiego. W ostatnim dniu II turnusu półkolonii , dzieci pojechały do Rudnej Wielkiej , zobaczyć hodowlę wiewiórek , pochodzących z różnych rejonów świata. W tym dniu odbyły się  później w szkole zajęcia plastyczne (malowanie wiewiórek,  lepienie wiewiórek z masy solnej) oraz zabawy i gry na podwórku. Dzień zakończył się pieszą wyprawą na pierogi do restauracji „Zacisze” .

Bogaty program zajęć w ciągu tych dwóch tygodni oraz codzienny ciepły posiłek mogliśmy zapewnić dzieciom dzięki dofinansowaniu  półkolonii przez  Gminę Świlcza i Stowarzyszenie „Nasza Trójka”.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2017-06-28
PÓŁKOLONIA – I TURNUS (26 – 30 czerwca 2017 r.)

 

Tegoroczną półkolonię uczestnicy zainaugurowali 26 czerwca w poniedziałek w Zabajce.  Po zwiedzeniu mini zoo dzieci spędziły dzień bardzo wesoło, bawiąc się i grając w piłkę. Chętni mogli nawet potańczyć.

We wtorek odbyła się wycieczka krajoznawcza do Starej Wsi. Dzieci zwiedzały Ogród Biblijny, w którym podziwiały sceny biblijne znane z lekcji religii. Zwiedziły także Bazylikę, klasztor oraz muzeum jezuitów.  Zakończeniem wyprawy było zwiedzanie Rezerwatu Przyrodniczego „Prządki”.

Po wtorkowej dalszej wyprawie, na środę,  zaplanowano pobyt w leśniczówce Bugaj i na placu zabaw na Czekaju.  Było ognisko z pieczeniem kiełbasek,  zabawy i odpoczynek w pięknym ośrodku łowieckim a także szaleństwa na placu zabaw. Chłopcy rozgrywali mecz w piłkę nożną,  inni w kometkę lub inne gry zręcznościowe albo relaksowali się leżąc na kocach.

W czwartek półkoloniści udali się do Rzeszowa do Centrum Zabaw Fantazja na Podpromiu, gdzie spędzili wesoło 3 godziny.  Później udali się na krótki spacer na rzeszowskie Bulwary i nad Wisłok.

W piątek odbyła się kolejna wyprawa do Rzeszowa na przystań żeglarską pod Lisią Górę. Na tamtejszym placu zabaw nikt się nie nudził. Dzieci obserwowały także  łabędzie, kaczki, czaple i inne ptaki wodne. Karmiły  chlebem podpływające do brzegu  łabędzie i kaczki, a niektórym udało się nawet  dotknąć małe kaczątko. Wszyscy pływali po zalewie na katamaranie, podziwiając w czasie rejsu bogactwo fauny i flory.

Każdego dnia zapewniono uczestnikom półkolonii ciepły posiłek  lub przekąskę.  Były frytki z posypką, spaghetti, pizza, zapiekanki, kiełbaski z grilla i pierogi.

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2017-06-23
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Jak co roku, dzień ten rozpoczęliśmy mszą świętą z udziałem pocztu sztandarowego w kościele parafialnym.

Następnie zebraliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie na wstępie odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów  klasy III, którzy uświetnili  występy piosenkami o lecie i upływie szkolnego czasu, a uczniowie klasy IV przedstawili humorystyczne widowisko na temat wakacyjnych planów podróży w różne miejsca naszego kraju: w góry, nad morze, nad jeziora, do lasu, na wieś oraz do dużych miast  Polsce, a nawet na Księżyc i Marsa.  Jednak plany te zostały poprzedzone serdecznymi podziękowaniami naszym nauczycielom za zdobytą, wszechstronną  wiedzę i różnorodne umiejętności, a także  kodeks właściwych zachowań.

Potem Pani Dyrektor wręczyła nagrody i wyróżnienia najlepszym uczniom, którzy osiągnęli średnią ocen 4,75 i powyżej oraz listy gratulacyjne dla rodziców, dyplomy za 100% frekwencję, a także nagrody za rozstrzygnięte konkursy. Liczne sukcesy naszych uczniów są dowodem, że minął  pracowity rok  szkolny 2016/2017.

Życzymy wszystkim dalszych sukcesów oraz udanych, bezpiecznych i szczęśliwych wakacji.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć


2017-06-22
Powitanie lata w Zabajce.

 

  Wycieczka miała charakter rekreacyjny. W Zabajce uczniowie pooglądali zwierzęta w tamtejszym mini zoo, bawili się na placu zabaw i odpoczywali.  Na zakończenie wyprawy  była zabawa w podchody  w  okolicznym lesie. Pogoda dopisała, było słonecznie i ciepło  ale bez upału.  W taki przyjemny sposób powitaliśmy pierwszy dzień tegorocznego lata.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2017-06-21
LAUREACI OGÓLNOPOLSKICH KONKURSÓW ORGANIZOWANYCH PRZEZ CENTRUM EDUKACJI SZKOLNEJ

 

Konkurs ZUCH – edukacja zintegrowana

            W dniu 2. marca swoją wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej i matematycznej sprawdzali uczniowie: Aleksandra Irzeńska, Krzysztof Krupa, Zuzanna Pałka, Karol Surowiec, Emilia Szczepanik, Nicola Warzybok (klasa I), Blanka Bachórz, Cyprian Bednarz, Amelia Przywara (klasa II), Martyna Chmaj, Karolina Dworak, Krystian Madej, Marcel Puklicki (klasa III).

            Wszyscy uczestnicy konkursu uzyskali wysokie wyniki w ogólnopolskich zmaganiach. Najwyższe miejsca zdobyli uczniowie:

Krzysztof Krupa – klasa I (4 miejsce) – dyplom laureata oraz nagroda książkowa,

Nicola Warzybok – klasa I (4 miejsce) – dyplom laureata oraz nagroda książkowa,

Emilia Szczepanik – klasa I (5 miejsce) – dyplom laureata oraz nagroda książkowa,

Cyprian Bednarz – klasa II (7 miejsce) – dyplom laureata,

Karol Surowiec – klasa I (8 miejsce) – dyplom laureata,

Zuzanna Pałka – klasa I (15 miejsce) – dyplom laureata.

 

Konkurs ZUCH Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

            W dniu 3. marca uczniowie: Aleksandra Irzeńska, Zuzanna Pałka, Karol Surowiec, Emilia Szczepanik, Nicola Warzybok (klasa I), Blanka Bachórz, Cyprian Bednarz (klasa II), Martyna Chmaj, Karolina Dworak, Krystian Madej, Marcel Puklicki (klasa III) sprawdzali swoją znajomość słownictwa, struktur gramatycznych, konstrukcji i wyrażeń językowych o różnej skali trudności w konkursie z języka angielskiego.

Wszyscy uczestnicy konkursu zajęli wysokie miejsca w ogólnopolskim rankingu. Największą wiedzą i umiejętnościami wykazali się uczniowie:

Zuzanna Pałka – klasa I (1 miejsce) – grawerowany dyplom laureata oraz nagroda książkowa,

Cyprian Bednarz – klasa II (5 miejsce) – dyplom laureata oraz nagroda książkowa,

Nicola Warzybok – klasa I (14 miejsce) – dyplom laureata.

 

Konkurs GALILEO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

            W dniu 6. marca uczniowie klasy IV, V i VI zmierzyli swoje siły w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego obejmującym zagadnienia z zakresu struktur gramatycznych, leksykalnych, sprawdzającym rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych oraz w klasie V i VI weryfikującym wiadomości dotyczące krajów anglojęzycznych.

Uczestnicy konkursu: Mikołaj Buda, Krystian Kardyka, Julia Kopeć, Bartosz Olbrot (klasa IV), Mikołaj Bachórz, Miłosz Buda, Jakub Kopeć, Gabriela Rokosz, Magdalena Surowiec (klasa V), Kacper Madej, Oliwer Nguyen Thanh, Damian Płatek (klasa VI) bardzo dobrze poradzili sobie z pytaniami konkursowymi uzyskując, w zdecydowanej większości, znacznie wyższą liczbę punktów niż średnia liczba punktów wszystkich uczestników konkursu.

Najwyższe miejsca w konkursie uzyskali:

Mikołaj Buda – klasa IV (13 miejsce) – dyplom wyróżnienia,

Kacper Madej – klasa VI (15 miejsce) – dyplom wyróżnienia.

Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 


2017-06-19
Gminny Konkurs Literacki

 

Był on przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, w trzech przedziałach wiekowych - klasy IV-V, klasy VI i  I g, klasy II g  III g . Warunkiem udziału w konkursie krótkiej formy literackiej było przesłanie do organizatora konkursu przez każdego chętnego ucznia jednego swojego wiersza na temat "Dziecko". Konkurs w naszej szkole cieszył się dużym zainteresowaniem. 

W dniu 14. 06. 2017 komisja konkursowa wyłoniła laureatów poszczególnych kategorii wiekowych. Z naszej szkoły

 Miłosz Buda z klasy V zajął I miejsce .

Mikołaj Buda z klasy IV otrzymał II miejsce.

Joanna Trzeciak z klasy VI otrzymała wyróżnienie.

Gratulujemy laureatom.

Nagrodzone wiersze naszych uczniów.

 

PRAWA DZIECKA

 

Niektóre prawa dziecka

są powszechnie znane:

ma prawo do życia, nauki,

ma prawo być kochane.

 

Jest jednak takie prawo

często zapominane,

że dziecko, jak każdy człowiek

może mieć swoje zdanie.

 

Nie musi się zawsze grzecznie

z każdym dorosłym zgadzać,

lecz może swoje myśli

swobodnie wypowiadać.

 

I choć czasami głupie

lub śmieszne się wam wydaje

to, co w głowie dziecka

naprędce powstaje.

 

To wysłuchajcie chociaż

bez krzyku, śmiechu i kpiny

i nie róbcie przy tym

poważnej dorosłej miny.

 

Bo może dzięki tym próbom,

teoriom i przemyśleniom

powstaną nowe prawa co życie

wszystkich zmienią.

                                  Mikołaj Buda

                                    Kl. IV

 

 

 

DO RODZICÓW

Choć mam dopiero jedenaście lat

zdążyłem całkiem nieźle poznać świat.

I chociaż jest on bardzo ciekawy

to jest w nim też wiele do poprawy.

 

Szczególnie bycie dzieckiem nie jest sprawą łatwą

i nie chodzi o kłopot z historią czy matmą,

lecz o rolę dziecka w tym świecie dorosłych

pełnym wyzwań, wymagań i planów podniosłych.

 

Musimy sprostać tym oczekiwaniom,

być najlepszym w nauce, w karate, w pływaniu,

mówić w trzech językach (płynnie oczywiście),

żebyście się mogli chwalić w towarzystwie.

 

A ja apeluję do Was rodzice mili

abyście swoim dzieciom trochę odpuścili.

Nie musicie się zgadzać z ich każdym wyborem,

lecz żeby być szczęśliwym nie trzeba być wzorem !

                                                                  Miłosz Buda

                                                                            Kl. V

 

DZIECKO

 

Każde dziecko to skarb wielki

i ma marzeń stos niewielki.

 

Jest tu chłopak i dziewczynka

a na buzi piękna minka.

 

Wiele radości rodzicom przynosi

bo swoje uśmiechy często roznosi.

 

Dużo szczęścia wszystkim da

i całą rodzinę swoją kocha.

 

Lubi zabawy swoje dziecięce

nie chce zaznać smutku więcej.

 

Kiedy ktoś cichutko płacze

dziecko przytuli i pogłaszcze.

 

W oczy popatrzy, mocno przytuli

nauczył się tego od swej matuli.

 

Dbajmy o dzieci i je wspierajmy

bo świat bez nich byłby nie fajny.

 

                                              Joanna Trzeciak

                                               Kl. VI


2017-06-19
Wycieczka klas I – III do Muzeum Lotnictwa w Krakowie i Kopalni Soli w Wieliczce

Pan przewodnik opowiedział dzieciom historię lotnictwa polskiego i światowego, pokazując wspaniałe eksponaty samolotów zgromadzone w muzeum. Było to fascynujące miejsce dla każdego, a szczególnie dla tych, którzy pasjonują się statkami powietrznymi. Był to również czas, by rozwinąć zainteresowania uczniów techniką i zainspirować ich wiedzą na temat historycznych maszyn zgromadzonych w muzealnych hangarach i na świeżym powietrzu. Podczas naszej wędrówki po muzeum zobaczyliśmy wiele samolotów z I i II wojny światowej: odrzutowców, myśliwców, bombowców, śmigłowców, szybowców, motoszybowców oraz innych ciekawych pamiątek związanych z historią polskiego lotnictwa jak np. mundury żołnierskie i lotnicze. Wycieczka przybliżyła  również uczniom historię niektórych lotników, którzy walczyli z wrogiem w powietrzu. Dużym zainteresowaniem cieszył się helikopter papieski, którym podróżował Jan Paweł II, do którego można było wejść i zwiedzić jego wnętrze  wraz z kabiną pilotów.

                Później pojechaliśmy na pyszną pizzę do baru przy Kopalni Soli w Wieliczce.

                Potem udaliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce, która jest ogromną atrakcją zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. W 1978 roku Kopalnia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jest jedynym na świecie czynnym bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej obiektem górniczym.

                Zanim weszliśmy do kopalni otrzymaliśmy urządzenia ze słuchawką, dzięki którym doskonale słyszeliśmy i uważnie słuchaliśmy,  co mówi pani przewodnik. Następnie schodziliśmy po krętych schodach w głąb na około 65 metrów pod ziemię. Tam znaleźliśmy Skarbnika opiekuna kopalni. Idąc podziemnymi korytarzami mogliśmy w niektórych miejscach zlizywać ze ścian sól. Było tam mnóstwo soli, która przypominała kalafiory. Na sufitach podziwialiśmy stalagmity i stalaktyty (makarony).  W wielickiej Żupie Solnej czekały na nas również nie lada atrakcje m.in.: podziemne kaplice, pomniki m.in. Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, św. Kingi.  Po drodze widzieliśmy Soliludki, takie jakby krasnoludki z soli. Obserwowaliśmy multimedialny pokaz wybuchu metanu, który był niezwykłym przeżyciem.

Podczas wycieczki trasą turystyczną podziwialiśmy urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia i sprzęt, a także ślady prac górniczych. Jej oryginalne wyrobiska - chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby - o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości ponad 300 metrów. Po zwiedzaniu odpoczywaliśmy kompleksie komór, 125 m pod ziemią, gdzie dzieci zaopatrzyły się w pamiątki. Pobyt w Kopalni jest szczególnie korzystny dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych oraz z alergią.

W czasie drogi powrotnej w ramach niespodzianki posililiśmy się w barze Mc Donald`s. Podczas wycieczki pogoda nam dopisywała, świeciło pięknie słoneczko dzięki czemu mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy. Wycieczka to również lekcja wychowawcza, trwająca około 15 godzin i odbywająca się w różnych miejscach, pozwoliła uczniom sprawdzenie się w różnych sytuacjach społecznych i relacjach rówieśniczych. Wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni i mamy nadzieję, że jeszcze wiele razy odwiedzimy te wspaniałe miejsca na jeszcze innych odbywających się tam bardzo ciekawych zajęciach. Wycieczka była niezwykle udana, będziemy ją długo wspominać i wracać do niej wspomnieniami przeglądając swoje zdjęcia i fotorelację na naszej stronie internetowej.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

 


2017-06-16
Szkolny konkurs przyrodniczy

 Wykazali się przy tym dużą wiedzą o wybranych przez siebie państwach – ich historii, walorach turystycznych a także zwyczajach i wierzeniach ludzi tam żyjących.

Konkurs ten także pozwolił uczniom zaprezentować swoje umiejętności informatyczne – przygotowane prezentacje były bardzo profesjonalne i ciekawe.

Laureatami konkursu zostali:

Kacper Madej – I miejsce

Oliwer Nguyen Thanh i Gabriela Rokosz – II miejsce

 


2017-06-14
Gminny Konkurs Ortograficzny o Pióro Wójta Gminy Świlcza

                       

Celem konkursu było:

  • popularyzowanie wśród uczniów poprawnej pisowni ortograficznej,
  • podnoszenie sprawności uczniów,
  • wytworzenie pozytywnej motywacji do nauki ortografii
  • szerzenie kultury języka ojczystego,
  • integracja uczniów,

 Konkurs przebiegał w trzech etapach :

  1.  eliminacje szkolne – etap klasowy i szkolny
  2. etap gminny

     Finał Konkursu Ortograficznego nastąpił 7 czerwca 2017 roku  w Zespole Szkół w Świlczy. Naszą szkołę reprezentowali:

                     Martyna Chmaj z kl. III

                     Cyprian Bednarz z kl. II, który zajął 3 miejsce,

                     Jakub Kopeć z kl. V , który zdobył  również 3 miejsce,

 


2017-06-11
PIKNIK RODZINNY 2017

 

                 Niedzielny ranek przywitał nas chmurami, ale później pogoda się poprawiła i inauguracja pikniku o godzinie 15.00 odbyła się przy pięknej słonecznej pogodzie, która utrzymała się do końca imprezy.  Piknik Rodzinny 2017 zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Świlcza Pan Adam Dziedzic, radni powiatowi; Pan Sławomir Miłek i Pan Tomasz Wojton, radni z Bratkowic; ksiądz Witold Pazdan,  ksiądz Marcin Graboś, przewodnicząca KGW Pani Maria Nowożeńska, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Bratkowickiej Pan Tadeusz Pięta, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz sponsorzy i przyjaciele szkoły.

             Program artystyczny rozpoczął się od pokazów tanecznych Zespołu Tanecznego :Koloret”. Grupy taneczne w różnym wieku, od przedszkolnego do gimnazjalistów, zaprezentowały piękne układy taneczne. Później na scenę wkroczyli uczniowie naszej szkoły, którzy zaprezentowali program dedykowany swoim rodzicom. Złożyły się na niego różne scenki rodzajowe: poważne i humorystyczne, piosenki, wiersze i tańce. Uczniowie wszystkich klas zaprezentowali także układy taneczne, które samodzielnie przygotowali w kwietniu z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. Występy dzieci przeplatane były różnymi konkursami sprawnościowymi, za które uczestnicy otrzymywali nagrody. Program pikniku uatrakcyjniły występy karateków –  uczniów naszej szkoły oraz pokazy strażackie z bratkowickiej OSP. Dzieci miały możliwość zobaczyć wyposażenie wozu strażackiego, spróbować trafić do celu strumieniem wody, przymierzyć specjalny strój do likwidowania gniazd szerszeni lub maskę tlenową.

               Najmłodsi mogli poszaleć na dmuchanych zjeżdżalniach i poskakać w uprzęży na trampolinach.  Była także okazja przejechać się bryczką lub wierzchem na koniu. To dzięki Panu Tomaszowi Lisowi, który ze swoim synem Mateuszem  przybyli do szkoły własną bryczką, żeby uatrakcyjnić imprezę. Dużym powodzeniem cieszyły się cegiełki z  fantami oraz mini bufet; karkówka, kiełbaski z grilla z dodatkami, zapiekanki, ciasto, lody i napoje.

O godzinie 19.00 odbyło się losowanie nagród dodatkowych. Duże zainteresowanie i sporo emocji wywołały dwie nagrody niespodzianki w postaci pięknie opakowanych paczek, w których, jak się okazało po rozpakowaniu,  była kurka i kogut.

Po godzinie 19.00 rozpoczęła się półtoragodzinna zabawa taneczna dla najmłodszych. Zabawę prowadził wodzirej Pan Wojciech Salamon. Od 20.30 na „parkiecie” bawili się wesoło uczniowie najstarszych klas, młodzież i dorośli.

                                                                              

 Dyrekcja Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Nasza Trójka” w Bratkowicach serdecznie dziękują rodzicom i pracownikom szkoły za przygotowanie imprezy. Gorąco dziękujemy wszystkim sponsorom za finansową i materialną pomoc.

Sponsorami Pikniku Rodzinnego 2017 w Trójce byli:

-Podkarpacka Grupa Produkcji Borówki Amerykańskiej ,, Elliot”,

- Spółka Pastwiskowa Bratkowice Koniec,

- Delikatesy Centrum  z Bratkowic,

-Firma ,,Restol” z Bratkowic,

- Pan Adam Smajdor  Firma DREWNEX Handel drewnem  Bratkowice 13A,

- BRATCAR sp. z o.o. Bratkowice 401H - wymiana opon samochodowych i nie tylko,

-Pan Krzysztof Ciszewski – Restauracja „Zacisze” w Bratkowicach,

-Pan Tomasz Lis Firma TOM-RES  producent okien i drzwi z PCV,

- Państwo Barbara i Maciej Buda, sklep internetowy  - twojemeblowanie,

- Pani Magdalena Kuś, Salon Kosmetyczny,, MK’’, Bratkowice 83,

- Państwo Bernadeta i Paweł Kwoka,

- Firma „FAMIX” – Rzeszów,

- Państwo Joanna i Dawid Homa,

-Państwo Małgorzata i Robert Dworak,

- Restauracja „Cafe-Cola” – Cecylia Bańkowska ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie,

-Sklep „Męski Styl” – Centrum Handlowe Full Market w Rzeszowie,

 - Państwo  Wioletta  i Daniel Przywara,

- Sklep Empik  w Galerii Rzeszów,

- Państwo Elżbieta i Roman Witowie,

- Pan Tomasz Wojton- Radny Powiatu,

- Pan Bogdan Orzech Przedsiębiorstwo Budowlane  ,,BOG BUD”, Bratkowice,,

- Pan Piotr Madej Firma  ,, MAD SYSTEM’’ Bratkowice,

- Państwo Krystyna i Tadeusz Surowiec sprzedaż węgla, Bratkowice,

- Pan Tomasz Dworak,

- Pan Piotr Salach Firma ,,Salach’’ Bratkowice- producent makaronów,

- Firma KORAL

- Pływalnia ,, Wodnik” w Głogowie Małopolski,

- Firma ,,Kruszgeo’’, Czarna Sędziszowska,

- Firma ,,Total-Pack’’-Producent Foli,

- Państwo Anna i Adam Bednarz,

- Państwo Joanna i Paweł Urban,

- Państwo Sylwia i Tomasz Bachórz,

- McDonalds,

- Państwo Joanna i Krzysztof Żurawscy,

- Hurtownia Kosmetyczna :Donegal: z Rzeszowa,

- Hurtownia ,,ALBO’’,

-Zakład Przetwórstwa Mięsnego H.A.PAŚKO S-ka J.Ropczyce,

-SMAKOSZ” S.C. Łuszczki Tomasz, Jodłowski Krzysztof – Górno

- Pan Grzegorz Bednarz, Piekarnia ,, Gremex”,  Trzciana

- Pani Cecylia Róg, Piekarnia ,, Marzenie” z Trzciany,

- Pan Mariusz Cyzio i Zdzisław Cyzio, Piekarnia z Klęczan,

-Pan Jan Cisło, Piekarnia :Ciżemka: - Zarębki,

- Pan Witold Węgrzyn, Piekarnia ,,WM-ka’’ z Kolbuszowej.

-Podkarpacka Przestrzeń Kreatywna KWADRAT.

Dziękujemy również gorąco osobom prywatnym i firmom, które sponsorowały imprezę, ale chciały zachować anonimowość. Wyrażamy swoją wdzięczność i podziękowanie Panu Tadeuszowi Wąsikowi i Pani Marii Janusz za bezpłatne użyczenie placu na zorganizowanie pikniku.  Pani Ewie Chmaj i zespołowi Koloret, strażakom OSP z Bratkowic oraz Panu Tomaszowi Lisowi i Mateuszowi dziękujemy za uatrakcyjnienie programu.

Zapraszamy do galerii zdjęć

                                               

 

 


2017-06-07
Piknik Rodzinny 2017

Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice NSP w Bratkowicach

 

i Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły "Nasza Trójka"

 

serdecznie zapraszają na

 

PIKNIK RODZINY

 

który odbedzie się 11 czerca 2017 r. o godz. 15.00 na terenie naszej szkoły.

 

 

 

W programie:

  • wystepy uczniów naszej szkoły
  • gry i zabawy zręcznościowe
  • występ zespołu "Koloret"
  • pokazy OSP w Bratkowicach
  • bogaty bufet
  • zabawa dla dzieci i młodzieży

 


2017-06-01
Dzień Dziecka i Sportu

Piękna słoneczna pogoda, świeże powietrze, wspaniałe leśne otoczenie sprzyjało temu aby każdy dobrze się bawił. Po wspólnych zabawach integracyjnych, grillu, życzeniach i słodkim upominku od Pani Dyrektor  udaliśmy się na pobliski plac zabaw. Tam w atmosferze sportowej, nadal przy pięknej pogodzie mogliśmy „wyszaleć” się ruchowo, sprawdzić swoje umiejętności korzystając ze znajdujące się tam urządzeń i zagrać w siatkówkę. Rozegraliśmy również  turniej piłki nożnej, który miał na celu wyłonić Szkolnego Mistrza Piłki Niżnej.  Po zaciętej walce została nim drużyna chłopców z klasy VI tym samym zachowała puchar i tytuł z poprzedniego roku. 

Zapraszamy do galerii zdjęć


2017-05-31
Warsztaty "Nie mów do mnie ENIGMAtycznie"

 

     Nasi uczniowie podczas około 4-godzinych zajęć pod kierunkiem pracowników Uniwersytetu uczyli się tworzyć proste algorytmy oraz poznawali tajniki szyfrowania. Poznali najstarsze i najbardziej znane szyfry:  

  • Alfabet Morsa
  • Szyfr Cezara
  • Szyfr Vigenere’a
  • Kod binarny i ASCII
  • Kod Enigmy
  • Szachownicę Polibiusza

    Uczniowie poznali nie tylko teoretyczne podstawy w/w kodów ale także sami próbowali szyfrować wyrazy i zdania oraz odkodowywać wiadomości. Kryptologia jest dziedziną blisko spokrewnioną z matematyką i informatyką, dlatego szyfrowanie i łamanie szyfrów wymagało od uczniów logicznego myślenia i skupienia. Trzeba przyznać, że  radzili sobie z tym bardzo dobrze i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.  Na zakończenie warsztatów  wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

   Warsztaty te były interesujące, bardzo dobrze przygotowane i  przeprowadzone. Udział w nich nie tylko przyczynił się do poszerzenia wiadomości uczniów z zakresu kodowania danych ale także uczył ich logicznego myślenia, szukania niekonwencjonalnych sposobów rozwiązywania postawionych problemów.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2017-05-30
Zawody w pływaniu

 Celem tych zawodów było:

  • Promowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców Gminy Świlcza, ze szczególnym uwzględnieniem rozbudzania i rozwijania zainteresowań pływackich wśród dzieci i młodzieży,
  • Umożliwienie sprawdzenia swoich umiejętności pływackich wszystkim pływającym i chcącym wystartować w zawodach.

 Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy  VI; Paweł Bachórz, Oliwer Nguyen Thanh, Mateusz Szczur, Kacper Żuczek oraz Karolinka Dworak i Aleksandra Kwoka z klasy III.

W indywidualnym pływaniu na dystansie 25 m stylem dowolnym Mateusz Szczur zajął I miejsceKacper Żuczek II  miejsce.

 W sztafecie na dystansie 4x25m stylem dowolnym nasi chłopcy zajęli I miejsce.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy,  a zwycięzcom gratulujemy sukcesów. 


2017-05-26
Ratujemy i uczymy ratować

Wszyscy z powodzeniem ukończyli szkolenie i otrzymują hologramy na świadectwach szkolnych. Uczniowie wzięli  również udział VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować”, którego zadaniem było namalowanie plakatu  na jeden z wybranych tematów:

  • Łańcuch przeżycia
  • Wezwanie pomocy 
  • Resuscytacja krążeniowo- oddechowa
  • Pozycja boczna

2017-05-25
Wycieczka do Warszawy

     Pierwszego dnia rozpoczęły zwiedzanie stolicy od Zamku Królewskiego. Zapoznały się z historią zamku, zobaczyły jak wyglądają komnaty królewskie, sale sejmowe. Podziwiały zdobienia sal ( tronowej , owalnej, rycerskiej, wielkiej, rady) oraz freski i obrazy Jana Matejki czy Rembranta. Następnie udały się na spacer po Starówce ulicami Świętojańską, Freta, Długą, po drodze zobaczyły pomniki Małego Powstańca, szewca Jana Kilińskiego, Syrenki,  mury miejskie i barbakan. Później przeszły Krakowskim Przedmieściem pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie widziały zmianę honorowej warty przed grobem. Potem dzieci pojechały do Parku Łazienkowskiego, tam oglądały Pałac na Wodzie, Pomarańczarnie, Teatr, pomnik Fryderyka Chopina.

      Drugiego dnia uczniowie udali się do Polskiego Radia, gdzie poznały historie radia, zwiedziły studia pierwszego, drugiego, czwartego programu. Miały możliwość zobaczenia pracy redaktorów radiowych, poznania techniki i warsztatu pracy radiowców czy spróbowania poprowadzenia programu i jego nagrania. Później dzieci przeszły   do Manufaktury Cukierków, gdzie uczestniczyły w pokazie ręcznego wykonywania cukierków i lizaków. Zostały tam poczęstowane słodkościami, wzięły udział w konkursie wiedzy na temat wyrobu cukierków. Następnie udały się do Centrum Nauki Kopernik, w którym mogły samodzielnie eksperymentować, poznawać i odkrywać otaczający świat. Dzieci mogły dotknąć, sprawdzić, przekręcić, czasem nawet podskoczyć lub krzyknąć – aby uruchomić eksponat. Największym powodzeniem cieszył statek, na którym można było sprawdzić swoje zachowanie podczas katastrofy morskiej. Potem klasy udały się pod Stadion Narodowy, który zobaczyły z zewnątrz, miały też możliwość kupienia pamiątek piłkarskich. Stamtąd udały się w drogę w drogę powrotną do Bratkowic.  W czasie jazdy wzięły udział w konkursie wiedzy o Warszawie. Po zaciętej walce I miejsce zajął Jakub Kopeć z kl. V, II miejsce Kacper Kozubal ( kl.VI) a III miejsce Oliwer Nguyen Than(kl.VI).

     Dzieci wróciły z wycieczki bardzo zadowolone, pełne wrażeń.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2017-05-24
Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Tradycje i zwyczaje Podkarpacia..."

 

   Głównym celem konkursu było:   

- kultywowanie tradycji i zwyczajów Podkarpacia,     

- rozbudzenie umiejętności obserwacji przyrody,

- rozwijanie zainteresowań artystycznych dzieci  oraz rozwój myślenia twórczego.     

Zadaniem konkursu dla uczniów klas 4 -6 było wykonanie przestrzennej pracy plastycznej   zgodnie z hasłem konkursu. 8 uczniów naszej szkoły wzięło udział w tym konkursie.  Są to: Mikołaj Buda z klasy IV, Miłosz Buda , Oliwia Przywara i Karolina Majewska z klasy V oraz Natalia Gaweł, Julia Dworak, Joanna Trzeciak i Kacper Madej z klasy VI.   Na konkurs wpłynęło ponad 400 prac. Dwie prace naszych uczniów zostały nagrodzone, a ich autorzy zostali laureatami . Są to: Karolina Majewska i  Natalia Gaweł.  24 maja w Osiedlowym Domu Kultury na Osiedlu 1000-lecia w Rzeszowie odbyło się podsumowanie konkursu, wystawa nagrodzonych prac i wręczenie atrakcyjnych nagród laureatom konkursu.                                                                                                  


2017-05-23
Sportowe zmagania.

 

Drużyna chłopców z naszej szkoły w składzie; Paweł  Bachórz , Mikołaj  Bachórz, Jakub Kopeć, Kacper Kozubal, Kamil Krówka, Kacper Madej, Oliwer Nguen Thanh, Maksymilian Szlęk,  Mateusz Szczur, Kacper Żuczek  10 kwietnia brała udział w gminnym turnieju  halowej  piłki nożnej - FUTSAL, który miał miejsce na hali sportowej w Zespole Szkół w Świlczy oraz w turnieju mini piłki nożnej, który rozegrany został 23.05.2017r.  na Orliku w Rudnej Wielkiej. W obydwu tych turniejach nasza drużyna wywalczyła 5 miejsce.


2017-05-22
Wycieczka klas I – III do Janowa Lubelskiego

Ośrodek Edukacji Ekologicznej znajduje się około 3 km od centrum Janowa Lubelskiego. Położony pośród lasów stanowi znakomite miejsce do edukacji i  wypoczynku.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Laboratoriów Wiedzy:  „Energii i Recyklingu”, „Awifauny i Troposfery”, głównego „ZOOM NATURY” i  „Runa Leśnego”.

Laboratorium „Energii i recyklingu” było fantastycznym miejscem, w którym dzięki kamerze termowizyjnej poznaliśmy energię cieplną w naszych organizmach. Na makietach obserwowaliśmy działanie   elektrowni wodnych, wiatraków, recykling różnych materiałów i uczestniczyliśmy w warsztatach mikroskopowych.  Zachwyciły nas ściany wykonane z różnych odpadów takich jak: puszki, szkła, które otrzymały nowe życie i pięknie wyglądały na wystawie elewacji budynku.

W Laboratorium „Awifauny i Troposfery” poznaliśmy gatunki ptaków, ich zwyczaje i odgłosy. Podziwialiśmy kolekcje ptasich gniazd,  piór i jaj. Przez duży teleskop oglądaliśmy planety.  Dzięki galerii fotografii  zapoznaliśmy się z różnymi rodzajami chmur,  frontami atmosferycznymi oraz zjawiskiem tęczy.  Natomiast filmy  pokazały nam skalę zagrożeń zjawisk pogodowych.

W Laboratorium głównym „ZOOM NATURY” za pomocą nowoczesnych multimediów podziwialiśmy „Mrówkarium”, „Terraria”, żywe skamieliny, niezwykłe rośliny pożerające owady, które gołym okiem nie zawsze moglibyśmy zauważyć, a także akwaria z rybami i jeszcze wiele innych tajników przyrody.

W Laboratorium „Runo Leśne” uczyliśmy się wiadomości z zakresu leśnych zwierząt, spotkaliśmy się z wiewiórką, zającem, jeżem, dzięciołem, pasikonikiem, świerszczem, poznaliśmy grzyby jadalne i trujące, rozpoznawaliśmy zapachy lasu oraz obserwowaliśmy zjawisko fotosyntezy.

Po zwiedzeniu niezwykle ciekawych laboratoriów wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych pt. „ Egzotyczne zwierzęta”.  To były cudowne przeżycia,  z bliska zobaczyliśmy: kameleona jemeńskiego, agamę brodatą, węża zbożowego, straszyka filipińskiego, karaczana madagarskiego. Najodważniejsi uczniowie brali je na ręce, głaskali, zaś inni pokonywali strach i je też dotykali. Zdobyliśmy olbrzymią wiedzę o nich z zakresu ich budowy i zwyczajów. Niecodziennym przeżyciem było również obserwowanie agamy brodatej polującej na młodego karaczana. 

Na koniec udaliśmy się do Parku Linowego i Kreatywnego.  To były niezapomniane zabawy. Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji. Na długo zapadnie w naszej pamięci, jako niezapomniana przygoda z przyrodą i rekreacją.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2017-05-19
Półkolonia w naszej szkole

Szanowni Państwo.

        Na wakacjach będzie zorganizowany w naszej szkole, wypoczynek letni dla dzieci jeżeli zbierze się grupa chętnych uczniów (minimum 10). Zajęcia będą odbywać się w dni robocze od 26 czerwca do 7 lipca 2017 r. w godz. 900  - 1400. W tym czasie dzieci będą miały zorganizowane różnorodne zajęcia; wyjazdy do Rzeszowa, Zabajki, do lasu, kina itp.  Dla potrzebujących dzieci będzie zapewniona opieka od 630 do 900  i od 1400 do 1600.  Chętni uczniowie mogą zapisać się na jeden lub na dwa tygodnie tych zajęć. Opłata za każdy  tydzień półkolonii dla uczniów szkoły wynosi 50 zł. 

 Jeżeli Państwa dziecko będzie uczestniczyć w w/w wypoczynku prosimy o zgłoszenie tego do sekretariatu szkoły do dnia 2 czerwca 2017 r. 


2017-05-09
Dzień Europy

 

      W naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia mające na celu przybliżenie historii Unii Europejskiej, zapoznanie z symbolami, organami i krajami członkowskimi. Odbyły się one w kl. I – IV.  Uczniowie wykonywali prace plastyczne związane z symbolami UE, wyszukiwali na mapie kraje i ich stolice. Wykonywali ćwiczenia  z książeczki „Europa i ja”, wyszukiwali ciekawostki o niektórych krajach członkowskich. Klasa IV przygotowała prezentację o Grecji. Uczniowie przedstawili symbole narodowe, historię tego kraju oraz ciekawostki kulturalne, obyczajowe i kulinarne. Nauczyli się kilkanaście zwrotów grzecznościowych w języku greckim. Dzieci przygotowały też sałatkę grecką i sos tzatziki.

      Natomiast uczniowie kl. V i VI wraz z opiekunami zostali zaproszeni przez Punktu Informacji Europejskiej  Europe Direct – Rzeszów oraz Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, do wspólnego świętowania Dnia  Europy w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Europy była 60 rocznica powstania Traktatów Rzymskich oraz 30-lecie programu Erasmus. Na wstępie wszystkim zebranym pozdrowienia, prosto z Brukseli, przekazała euro-posłanka, pani Elżbieta Łukacijewska. Dużym powodzeniem wśród uczniów cieszyło się Europejskie Koło Fortuny, dzięki któremu zgromadzeni zostali zabrani w podróż po Europie. Przewodnikiem w tej podróży był Syriusz - maskotka Unii Europejskiej. Uczniowie naszej szkoły Gabriela Rokosz oraz Mikołaj Bachórz  wzięli udział  w zabawie. Wykazali się wiedzą nt. państw  Unii za co  otrzymali nagrody.

    W uznaniu za dotychczasową, wyśmienitą współpracę z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct- Rzeszów działającym w ramach europejskiej sieci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego panie Maria Gawron i Danuta Rudzka otrzymały tytuł Ambasadora Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct- Rzeszów.  Cieszy nas to wyróżnienie, będzie ono inspiracją do dalszej działalności w zakresie podejmowania inicjatyw proeuropejskich w najbliższym otoczeniu.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Zobacz więcej zdjęć z pobytu kl. V i VI w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej


2017-05-04
Żywa lekcja przyrody

 

Prowadzący pokazując uczniom różne gatunki jaszczurek, przybliżył im informacje dotyczące środowiska ich życia, odżywiania i występowania tej grupy gadów. Dużą atrakcją dla uczniów było to, że mogli zwierzęta dotykać, pogłaskać – oczywiście pod czujnym okiem prowadzącego. Przysporzyło to dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Żywa lekcja przyrody to dla uczniów bardzo cenne doświadczenie. Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może w przyszłości będzie inspiracją do rozwijania nowych zainteresowań.

 

 


2017-05-03
Święto Konstytucji 3 Maja

 

   W celu upamiętnienia tak ważnego wydarzenia jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, w czwartek, 27 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy V, którzy poprzez wiersze i patriotyczne pieśni przypomnieli okoliczności w jakich doszło do uchwalenia Konstytucji i jej znaczenie dla dalszych losów narodu polskiego.

Przedstawiony przez uczniów program słowno-muzyczny zakończyła p. Dyrektor Janina Gaweł, która dokonała podsumowania wzniosłości w/w wydarzenia, przypominając również wszystkim uczniom o obchodzonym 2 maja Dniu Flagi Państwowej.

   Delegacja uczniów naszej szkoły, na czele z pocztem sztandarowym, brała także udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Bratkowicach. W kościele parafialnym Ks. Proboszcz Józef Książek odprawił Mszę Św. za Ojczyznę. Po mszy  nastąpił przemarsz uczestników i pocztów sztandarowych pod pomnik Żołnierzy AK, gdzie po modlitwie i odśpiewaniu hymnu państwowego delegacje samorządów lokalnych, organizacji oraz naszej szkoły złożyły kwiaty i wieńce.


2017-04-27
Konkurs Przyrodniczy – Rok Gęgawy

                                

            Tematem konkursu była twórczość poetycka,  poruszająca zagadnienia przyrodnicze w oparciu o kącik przyrodniczy znajdujący się w szkole organizatora.

Celem konkursu było:

  • budzenie zainteresowań oraz rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów,
  • pobudzanie do twórczego myślenia
  • rozwijanie wyobraźni uczniów, budzenie wrażliwości poetyckiej – doskonalenie umiejętności literacko- językowych.

W konkursie literackim wzięli udział uczniowie klas IV- VI . Każdy uczestnik pisał wiersz o tematyce przyrodniczej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał  Miłosz Buda z klasy V za wiersz „Dzik”. W konkursie plastycznym należało wykonać portret zwierzątka, odbywał się w III kategoriach:

  • klasa O, przedszkole
  • klasa I- III
  • klasa IV- VI

W kategorii klas I-III Natalia Urban z klasy II otrzymała wyróżnienie. W kategorii prac klas IV- VI Karolina Majewska uczennica klasy  V otrzymała również wyróżnienie.

 

Wyróżniony wiersz autorstwa Miłosza Budy pt. "Dzik":

Czy dzik jest dziki? I czy jest zły?

I czy naprawdę ostre ma kły?

Czy może ten kto tak powtarza

Biednego dzika trochę obraża?

 

Bo skąd ta wiedza na temat dzika

Skoro on zawsze w gęstwinie znika

I pilnie swoich tajemnic strzeże?

Ja zatem w takie plotki nie wierzę!

 

Potwierdzić może me przypuszczenia,

Pewien obrazek z mego wspomnienia,

Gdy zobaczyłem, chyba w Krynicy,

Jak spacerował dzik po ulicy.

 

Szedł dość dostojnie i bardzo grzecznie

I nie wyglądał zbyt niebezpiecznie,

Więc nie obrażaj bezmyślnie dzika,

Tylko co nieco o nim przeczytaj!

                              

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2017-04-26
NAJBLIŻSZE DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

 

Poniedziałek (01.05.2017) - Międzynarodowe Święto Pracy 


Wtorek (02.05.2017) - Dzień dodatkowo wolny od zajęć dydaktyczno – wychowawczych 


Środa (03.05.2017) - Święto Konstytucji 3 Maja 

 

Dzień 2 maja jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktyczno – wychowawczych (Zgodnie z & 5 ust. 1 rozporządzenia MENiS z 18.04.2002r. w sprawie organizacji roku szkolnego - Dz.U. Nr 46, poz. 432 z późniejszymi zmianami).  Dla dzieci, których rodzice wyrażą taką potrzebę, zorganizowane zostaną w świetlicy szkolnej zajęcia opiekuńczo - wychowawcze. 


2017-04-25
Dzień Tańca z przesłaniem

 

       Dzień ten wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a  Noverre’a. Taniec ma wielbicieli w każdym zakątku świata. I mimo, że towarzyszy ludziom od niepamiętnych czasów, to dopiero od 34 lat posiada swoje święto. 29 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca, w trakcie którego ważny artysta związany z tą sztuką odczytuje przesłanie dla całego tanecznego świata: „Taniec wypełnia mnie dumą tancerza i choreografa, ale także głęboką wdzięcznością. Stał się moją szansą. Moją etyką, poprzez szlachetność swej dyscypliny. Jest tym, dzięki czemu w codzienności odkrywam cały świat" – tak brzmi fragment przesłania  Mourada Merzouki, francuskiego tancerza i choreografa, które napisał z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Tańca.

         25 kwietnia w naszej szkole obchodzony był Dzień Tańca . Poszczególne klasy przygotowały układy taneczne, które zaprezentowały zebranym widzom:

  • Klasa I tańczyła do melodii  "Arabska noc"
  • Klasa II wybrała taniec do piosenki  "Cam’t step the feelink"
  • Klasa III prezentowała taniec "Sophia"
  • Klasa IV tańczyła do piosenki "Bruno Marsa"
  • Klasa V pokazała piękny taniec kowbojski.
  • Klasa VI zaprezentowała się w tańcu do melodii  "Animals"

Widzom podobał się taniec „Monster” który wykonały uczennice klasy IV i V. Pojawienie się na sali dziewcząt – zombi wzbudziło dreszcz emocji. W efektownej choreografii znalazły się elementy akrobatyki. Zaprezentowane tańce były bardzo ładne. Choreografi zaś ciekawa. Widzowie i członkowie jury byli zachwyceni poziomem tańca.

Komisja ogłosiła werdykt:

Klasy młodsze:

I miejsce klasa III

Klasy II i I  zostały wyróżnione.

Klasy starsze:

I miejsce zdobyły dziewczęta  z klas IV i V za taniec  "Monster”. Pozostałe klasy otrzymały wyróżnienia.

Tancerze zostali  nagrodzeni gromkimi brawami.

Na uwagę zasługuje praca dziewcząt z klasy IV, V, VI,  które opracowały choreografię. Mamy nadzieję, że za rok znowu będziemy obchodzić  Dzień Tańca.

W tańcu człowiek uwalnia swoje emocje, wyraża uczucia , czerpie pozytywną energię. Taniec daje radość, szczęście, czyni człowieka lepszym, prawdziwie wolnym.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2017-04-24
SZKOLNY KONKURS „MISTRZ MATEMATYKI”

 

W kwietniu przeprowadzony został Szkolny Konkurs „Mistrz Matematyki”. W konkursie wzięli udział  uczniowie klas V – VI. W ciągu 60 minut należało rozwiązać 10 zadań różnego typu (zadania zamknięte, zadania otwarte, zagadki logiczne).

Pierwsze miejsce i tytuł „Mistrza Matematyki” otrzymał Miłosz Buda z klasy V.

II miejsce zajął Kamil Krówka z klasy VI.

III miejsce Kacper Madej  – klasa VI

Wyróżnienie otrzymał Kacper Kozubal z klasy VI.


2017-04-21
22 kwietnia - Dzień Ziemi

 

          W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem ich  jest uświadomienie ludziom problemów związanych ze zmianami klimatu, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.

          My w szkole też co roku w kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi podczas którego poruszamy ważne problemy dotyczące środowiska naturalnego. W tym roku wiodącym tematem obchodów Dnia Ziemi było zanieczyszczenie atmosfery i związane z tym zjawisko smogu, kwaśnych deszczów, dziury ozonowej i efektu cieplarnianego.

          Uczniowie klasy VI przygotowali  o tym  prezentację multimedialną oraz dwa skecze: „Raz komin był chory” i „Sonda uliczna na temat dziury ozonowej”. Wyświetlili także film edukacyjny pt. „Zagrożenia Ziemi”, który uporządkował i poszerzył wiedzę dzieci o negatywnym wpływie  działalności gospodarczej człowieka na stan środowiska naturalnego.

         Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali broszury edukacyjne propagujące działania proekologiczne takie jak segregację odpadów, oszczędzanie wody i energii elektrycznej, prawidłowe postepowanie z elektrośmieciami, dbanie o czystość w otoczeniu itp. Mamy nadzieję, że lektura tej broszury zachęci uczniów i ich rodziny do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2017-04-06
Spotkanie z rodzicami.

Uwaga. Zmiana terminu wywiadówki.

Zebranie ogólne rodziców i wywiadówki klasowe odbedą się 6.04.2017 r. (czwartek), a nie w piątek,  jak wczesniej informowaliśmy. Za zmianę bardzo przepraszamy. 

 Zapraszamy wszystkich rodziców.


2017-04-05
Gminny Konkurs Regionalny

         

       

Celem konkursu było :

  • poszerzenie wiadomości nt. polskich przysłów i powiedzeń ludowych
  • kształcenie umiejętności dostrzegania w przysłowiach prawd aktualnych w dzisiejszych czasach
  • doskonalenie umiejętności posługiwania się  przysłowiami w określonych sytuacjach.

Finał konkursu odbył się 5.04.2017r . Przebiegał w dwóch kategoriach:

  • kategoria plastyczna dla klas O-III. Tematem były „Przysłowia ludowe na miesiące kalendarzowe”. Należało zaprojektować kartkę z kalendarza na dowolny miesiąc, oraz podpisać je odpowiednim przysłowiem ludowym.  Uczennica naszej szkoły  Karolina Dworak zajęła III miejsce.
  • kategoria literacka dla klas IV- VI .Temat pracy brzmiał „Warto znać przysłowia”. Uczniowie prezentowali krzyżówki, kalambury, pantomimę dotyczącą ludowych polskich przysłów. W tej kategorii zespół z naszej szkoły  w składzie Kopeć Jakub, Magdalena Surowiec, Gabriela Jucha zajął III miejsce.

2017-04-04
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

 

             Międzynarodowy Dzień Książki m.in. przypomina nam o ogromnym znaczeniu jakie odgrywa czytanie książek przez dzieci w ich wszechstronnym rozwoju. Poprzez czytanie dzieci m.in. rozwijają swoją wyobraźnię, pamięć, uczą się logicznego myślenia, kojarzenia faktów, wyrażania myśli, wzbogacają swój zasób słownictwa, zdobywają wiedzę. Książka pozwala dzieciom spojrzeć na cały świat, poznać bliżej inne państwa, narodowości, dowiedzieć się czegoś więcej np. o ich historii, geografii, kulturze, znanych i zasłużonych osobistościach z całego świata.

        W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodziliśmy w poniedziałek, 3 kwietnia, przygotowania do tego dnia rozpoczęły się jednak dużo wcześniej. Wykonano gazetkę ścienną prezentującą najbardziej interesujące i popularne wśród dzieci książki, a w poszczególnych klasach odbyły się eliminacje, wśród których wyłoniono najciekawsze prezentacje ulubionej lub wartej polecenia książki, zachęcające do jej przeczytania. Następnie, w dniu obchodów Dnia Książki wyeliminowani uczniowie dokonali swoich prezentacji na forum wszystkich uczniów szkoły. Uczniowie z dużą uwagą wysłuchali również multimedialnej prezentacji wartej polecenia książki, dokonanej przez p. Dyrektor szkoły, z zaciekawieniem oglądając wyświetlane ilustracje. W dniu tym wręczono także dyplomy i nagrody laureatom konkursów czytelniczych przeprowadzonych 21 marca oraz uczniom wyróżnionym za najciekawsze prezentacje ulubionych książek. Atrakcyjne nagrody, dzięki którym uczniowie będą mogli poszerzać swoją wiedzę o świecie, a w szczególności o Unii Europejskiej, zostały ufundowane przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, za co serdecznie dziękujemy!  


2017-04-03
Kartka wielkanocna - Konkurs plastyczny

 

          W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich klas. Został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: klasy I – III i klasy IV – VI. Pierwsze miejsca zajęli: Antoni Homa (kl. II) i Miłosz Buda (kl. V), drugie miejsce: Krzysztof Krupa ( kl. I), Kacper Madej ( kl. VI), trzecie miejsce: Emilia Szczepanik (kl. I) oraz Bartosz Olbrot (kl. IV), natomiast wyróżnienie otrzymali: Adma Bąk (kl. I), Aleksandra Irzeńska (kl. I), Martyna Chmaj (kl. III), Mikołaj Buda (kl. IV), Amelia Borenet (kl. V) oraz Natalia Gaweł (kl. VI). Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody.

Najlepsze prace zostały wysłane na V Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „ Wesołego Alleluja”.


2017-03-30
Wyjazd uczniów kl. III-VI do Rzeszowa

          Najpierw dzieci obejrzały w kinie  ,,Zorza ‘’ pięknie zrealizowaną muzyczną wersję baśni „Piękna i Bestia’’. Pieczołowicie przygotowana scenografia i przepiękne kostiumy z fasonami rodem z XVIII wieku, okazałe suknie kobiet, misternie  zbudowane sprzęty z epoki oraz wspaniałe zamczysko - to wszystko może zachwycać zarówno dzieci, jak i dorosłych. Historia dobrze znanej każdemu Belli oraz Bestii, opowiedziana przez twórców filmu „Piękna i Bestia” miło nas zaskoczyła. Przeniosła widza w zupełnie inny wymiar.  Opowieść o rodzącej się między głównymi bohaterami miłości, niesie ze sobą wiele wzruszeń, które docenili mali widzowie. Również dorośli ponownie w tej historii znajdą coś dla siebie, chcąc zostać w świecie bajki jak najdłużej. Dużą zaletą filmu jest muzyka , która nie pozwala widzom nudzić się. ,,Piękna i Bestia’’ oferuje znane, ale niezmiennie mądre przesłanie, że o człowieku nie świadczy jego wygląd, tylko to, jak się zachowuje i co ma w sercu. Podane to zostaje w zaskakująco wzruszający  i emocjonujący sposób: nie spodziewaliśmy się – zwłaszcza, że  przecież historia baśni była nam znana – że film tak nas poruszy. Dodając do tego świetnie wkomponowane, dobrze zaśpiewane piosenki wraz z przemyślaną choreografią tańca, otrzymujemy około 2 godzin znakomitej, momentami bardzo zabawnej rozrywki.

      Po filmie udaliśmy się na Uniwersytet Rzeszowski, gdzie uczniowie uczestniczyli w wystawie interaktywnej „Eksporatorium” zorganizowanej przez uczelnię i Stowarzyszenie Explores. Wystawa miała charakter edukacyjno – zabawowy. Składała się z około 20 stanowisk na których znajdowały się różnorodne eksponaty przybliżające dzieciom wiedzę z matematyki, biologii czy fizyki. Uczniowie wykonując doświadczenia i eksperymenty mogli poznawać na własnej skórze takie zjawiska fizyczne jak odbicia światła czy ruch falowy. Modele anatomiczne pozwoliły dzieciom przypomnieć sobie wiadomości z zakresu budowy wewnętrznej człowieka, oka i ucha oraz mechanizmu widzenia i słyszenia. Poza tym dzieci mogły rozwiązywać zagadki geometryczne, złożyć łuk tryumfalny, zbudować most wg. pomysłu Leonarda da Vinci, sprawdzić twierdzenie Pitagorasa za pomocą kierownicy czy poznać liczydło chińskie.

     Wszystkie eksponaty wymagały od zwiedzających aktywnego działania oraz myślenia i wyobraźni. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie chętnie wykonywali eksperymenty wykazując się dużą pomysłowością i wiedzą. 

Zapraszamy do galerii zdjęć


2017-03-25
Dzień Otwarty Szkoły

 

            Na początku pani dyrektor Janina Gaweł powitała  wszystkich gości i zaprezentowała rodzicom oraz dzieciom prezentację multimedialną dotyczącą oferty edukacyjnej szkoły. 

          Po przemówieniu pani dyrektor głos zabrali uczniowie klas I-III, którzy przygotowali dla swoich młodszych kolegów część artystyczną. Zaprezentowali przedstawienie o wiośnie, tańce i piosenki. Potem wszystkie dzieci zostały zaproszone do wspólnego rozwiązywania zagadek oraz zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej.  Zarówno nasi uczniowie jak i przybyłe dzieci świetnie wspólnie się bawili. Następnie wszyscy udali się do klas, gdzie pod opieką nauczycieli mogli korzystać z tablic multimedialnych oraz uczestniczyć w zajęciach  plastycznych. Przedszkolaki chętnie bawiły się rónież na świetlicy szkolnej, gdzie ochoczo korzystały z X-boksa oraz ze zgromadzonych tam gier, klocków i zabawek. Przyszli mali uczniowie i ich rodzice mogli także, zwiedzić szkołę, zajrzeć do każdej klasy, pracowni komputerowej, jadalni czy szatni oraz porozmawiać z panią dyrektor i nauczycielami.

           Mamy nadzieję, iż główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych rodziców, a przede wszystkim przyszłych pierwszaczków i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym.

Zapraszamy do galerii  zdjęć

 


2017-03-21
21 marca - Dzień Wiosny i Dzień Lasu

    Święta powitania wiosny mają wieloletnią tradycję na całym świecie. Pierwszy dzień wiosny to nie tylko nadejście ciepłych dni i pożegnanie zimy. W wielu kulturach ten czas postrzegany jest jako nadejście tego co nowe, radosne i przebudzone. W każdym kraju ludzie obchodzą ten dzień na własny sposób. Nie wszędzie jednak Święto Wiosny obchodzi się 21 marca, niektórzy świętują już w lutym - wraz z pojawieniem się pierwszych przebiśniegów, inni czekają aż do maja, gdy zrobi się już naprawdę ciepło. Obrzędy związane z powitaniem tej pory roku praktykowane były początkowo przez pogańskie kultury, z czasem zwyczaj ten przyjęło i chrześcijaństwo, zawsze towarzyszyły temu wesoła zabawa oraz rytuały mające na celu odpędzenie zimowych mrozów i zapewnienie pomyślności w dalszej części roku. Czas nadejścia wiosny był czasem zasiewów i oczekiwania na plony. Ludzie wierzyli, że obrzęd topienia Marzanny może to przyśpieszyć, ma też symbolizować dostatek w nadchodzącym roku. Marzanna to uosobienie zimy oraz śmierci. Wyprowadzanie jej poza zabudowania wsi i spalenie lub zatopienie miało przywołać wiosnę. Obecnie to główna zabawa dla dzieci i młodzieży.

     21 marca jest od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich. Powierzchnia lasów stale się kurczy. Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasu, to tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej. Gdyby zniknęły wszystkie lasy, życie na Ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować. Lasy są rezerwuarem bioróżnorodności, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią przed powodziami. Dla ponad 1,6 miliarda ludzi na Ziemi są one miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, dostarczają budulca, karmią i zapewniają substancje lecznicze.

      Z okazji Dnia Wiosny i Dnia Lasu w naszej szkole przygotowano różne atrakcje dla młodszych i starszych. Klasy I-III zaprezentowały obrazek sceniczny "Wiosna się budzi". Składał się on z wierszy i piosenek o wiośnie. Klasa I wykonała piękny taniec z chustą animacyjną. Uczennice klasy VI przygotowały prezentację multimedialną o lesie.   Zaproszenie do szkoły przyjął pan leśniczy Leon Olszowy. Bardzo ciekawie opowiadał o gospodarce leśnej. Zwrócił uwagę na ochronę przeciwpożarową, przypomniał zasady zachowania w lesie. Zachęcił też uczniów do odwiedzenia najbliższego lasu. Ważne jest, by dzieci nawiązały osobisty kontakt z przyrodą. Tylko ludzie kochający przyrodę rozumieją jej wartość i będą skutecznie ją chronić.

     Po spotkaniu z panem leśniczym odbyły się zajęcia w grupach wiekowych. Młodsze dzieci brały udział w konkursie "Czy znasz postacie z bajek", bawiły się w gry, zabawy, wykonywały prace plastyczne.   Uczniowie starsi wzięli udział w Szkolnym Konkursie Czytelniczym "Z jakiej książki pochodzi fragment tekstu". Należało połączyć tytuł książki z autorem. Wyłoniono laureatów :

1. Jakub Kopeć z klasy V

2. Mikołaj Bachórz z klasy V

3. Julia Kopeć z klasy IV

    Następnie uczniowie wykonywali plansze do gry o tematyce wiosennej lub leśnej. Spotkanie z leśniczym, konkursy i gry pozwoliły uczniom  nie tylko  przyjemnie i ciekawie spędzić ten dzień  w szkol(zwany także dniem wagarowicza), ale również sprawdzić swoje wiadomości oraz doskonalić umiejetnosci plastyczne i poszerzać swoją wiedze o lesie i otaczającym ich swiecie. 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 


2017-03-20
Konkurs wiedzy o Armii Krajowej

 

20 lutego odbył się szkolny konkurs wiedzy o Armii Krajowej. Wzięli w nim udział uczniowie z klas IV – VI. Składał się on z dwóch części: pisemnej i ustnej. Uczestnicy musieli się wykazać wiedzą o działalności AK, jej strukturach ,  wiedzieć co to była walka bieżąca czy akcja „Burza”. Opowiadali także o wybitnych postaciach polskiego podziemia.

I miejsce zajął Miłosz Buda – kl. V, II miejsce – Magdalena Surowiec – kl.. V a III miejsce Kacper Madej z kl. VI. Uczniowie ci otrzymali nagrody.


2017-03-14
Czy to magia? Nie to czysta nauka!

 

Hubert i Kamil wcielający się w rolę jaskiniowca Mietka oraz mnicha Magnusa zaprezentowali w sposób widowiskowy, wesoły i zabawny, niezwykłe eksperymenty chemiczne oraz intrygujące ciekawostki o budowie organizmu wraz z podstawowymi funkcjami życiowymi wątroby, płuc i jelit.

Wybrana przez jaskiniowca za żonę Gabrysia, została poddana próbie ognia. Jej dłoń płonęła, ale ogień nie zostawił na dłoni dziewczyny żadnych śladów. Dzieci obejrzały również produkcję pasty słoniowej, były świadkami reakcji samozapłonu gliceryny jak również zobaczyły doświadczenia z wykorzystaniem butanu, dwutlenku węgla i wodoru.

Największą atrakcją była możliwość uczestnictwa uczniów w doświadczeniach, które dostarczyły im niezapomnianych przeżyć i emocji. 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2017-03-13
Wyjazd kl V do Rzeszowa

     Opowiada on historię przyjaźni człowieka z psem.Pozwala uświadomić sobie, jak wspaniałymi i mądrymi towarzyszami człowieka są zwierzęta, a także  sprawia , że możemy spojrzeć na świat z ich punktu widzenia. Niesie też przesłanie, że każda istota na ziemi urodziła się z jakąś misją. Był sobie pies ‘’ to przede wszystkim mądra lekcja skierowana głównie do małych widzów,  którzy marzą o posiadaniu psa. Film pokazuje najróżniejsze strony takiej odpowiedzialności - pozytywne i negatywne, radosne i bolesne. Jednocześnie przypomina, że to od człowieka, a nie psa, zależy , jak będzie wyglądała łącząca ich relacja. Pies okazuje przecież tyle serca, ile okaże się jemu. Film stawia pytanie co jest w życiu ważne, a także co daje nam poczucie bezpieczeństwa, zadowolenia . "Był sobie pies" to pokrzepiająca i pomysłowa historia. Doprowadza widza do łez – zarówno tych ze śmiechu jak i wzruszenia. Historia ukazana w filmie pokazuje, że miłość nie zna granic.  Po seansie zwiedzaliśmy rynek i robiliśmy drobne zakupy.


2017-03-09
8 marca - Dzień Kobiet

2017-03-08
Zapisy do szkoły

NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH

OGŁASZA ZAPISY DZIECI

DO KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NA ROK SZKOLNY 2017/18.

 

KARTY ZAPISU DOSTĘPNE W SEKRETARIACIE SZKOŁY

LUB NA STRONIE INTERNETOWEJ W ZAKŁADCE: KONTAKT / REKRUTACJA (ZAPISY)

 

WSZELKIE INFORMACJE MOŻNA UZYSKAĆ TAKŻE TELEFONICZNIE POD NUMEREM  17 8551004

 

 


2017-02-26
POŚWIĘCENIE SZTANDARU SZKOŁY

 

        To nasze wielkie szkolne wydarzenie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Kazimierz Górny, Ksiądz Dziekan Jerzy Paradysz   , Ksiądz Proboszcz Józef Książek, księża wikariusze, wójt gminy Świlcza Pan mgr inż.  Adam Dziedzic, Kierownik Oddziału Jakości Zarządzania Oświatą Podkarpackiego Kuratorium Oświaty – Pani mgr Małgorzata Nowińska-Zgurska, radni powiatowi Pan Tomasz Wojton i Pan Sławomir Miłek, radni gminy na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Panem Piotrem Wanatem, żołnierze kombatanci AK,   Dyrektor GCKSiR Pan Adam Majka, sołtys Bratkowic Pan Ryszard Franczyk, dyrektorzy Zespołów Szkół, Szkół Podstawowych i Przedszkoli z naszej gminy,  Pan mgr Artur Szary z grupą „Strzelec” z ZS w Bratkowicach, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń z Bratkowic,  nauczyciele i pracownicy – emeryci SP nr3 i  rodzice naszych uczniów.

       Uroczystość rozpoczęła celebrowana msza św.  pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Kazimierza Górnego. W czasie mszy św. wysłuchaliśmy pięknej homilii, którą wygłosił ksiądz biskup.  Następnie  nastąpiła ceremonia poświęcenia sztandaru. Po mszy św. uczniowie naszej szkoły zaprezentowali patriotyczny program poświęcony Armii Krajowej i Żołnierzom Wyklętym. Program wszystkim widzom bardzo się spodobał i niejednego wzruszył, za co dzieci nagrodzono gromkimi brawami.

    Kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. Po odśpiewaniu hymnu odbył się apel pamięci, który przeprowadził Pan Artur Szary z grupą Strzelców z ZS w Bratkowicach. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali Domu Strażaka. Tam nastąpiła ceremonia przekazania sztandaru. Rodzice przekazali sztandar Pani Dyrektor, a następnie został przekazany uczniom. Wyróżnieni uczniowie złożyli na sztandar ślubowanie. Sztandar został gościom zaprezentowany ze szczegółowym opisem wyglądu i znaczeniem umieszczonych symboli.

Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień, uczniowie naszej szkoły przedstawili program poświęcony Żołnierzom Niezłomnym pt. „Spotkanie z kombatantami”, który także uzyskał wysokie uznanie widzów i został nagrodzony gromkimi oklaskami.

Następnie wszyscy goście oraz nasi młodzi aktorzy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Czytaj również na stronie internetowej Diecezji Rzeszowskiej.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć


2017-02-26
POŚWIĘCENIE SZTANDARU SZKOŁY

 

 

Dyrekcja, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie  Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach

 

oraz Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Nasza Trójka”,

 

serdecznie zapraszają

 

wszystkich rodziców, uczniów i mieszkańców Bratkowic na  uroczystość poświęcenia sztandaru naszej szkoły.

 

 

Uroczystość odbędzie się w niedzielę 26 lutego 2017 r. o godz. 11.00 w Kościele Parafialnym w Bratkowicach.

 


2017-02-18
75-rocznica powołania Armii Krajowej

 

 

27 września 1939 roku powołana została Służba Zwycięstwu Polski  jako armia konspiracyjna której celem było  walkę z najeźdźcą do czasu wyzwolenia Polski. Szeregi armii szybko rosły. W listopadzie tego samego roku gen. Władysław Sikorski powołał w miejsce SZP, ściśle tajną organizację wojskową – Związek Walki Zbrojnej, której głównym celem było przygotowanie do walki z okupantami.

14 lutego 1942 r ZWZ przemianowano na Armię Krajową.

Szeregi AK szybko rosły. W połowie 1944 roku Armia Krajowa liczyła ok.400 tys. żołnierzy. Była to największa armia podziemna II wojny światowej. Oprócz walki bieżącej (wywiad , dywersja, sabotaż, akcje odwetowe, akcje samoobrony) AK od początku swego istnienia przygotowywała się do powstania powszechnego.

Gdy stało się jasne, że na ziemie polskie wkroczy Armia Czerwona, dowództwo AK zmieniło koncepcję powstania powszechnego na akcję pod kryptonimem „Burza”. Celem i zadaniem akcji „Burza” była walka z wycofującymi się oddziałami niemieckimi, obrona ludności cywilnej przed wyniszczeniem, obrona ważnych obiektów przed zniszczeniem, wyzwalanie polskich miejscowości, tworzenie własnej administracji, występowanie wobec wkraczającej Armii Czerwonej w roli gospodarza i dalsza wspólna walka aż do pełnego wyzwolenia spod okupacji niemieckiej.

Działania akcji „Burza” trwały od stycznia do jesieni 1944 r. Walka objęła cały obszar przedwojennej Polski.

Także w naszym rejonie i w samych Bratkowicach oddziały AK toczyły walki z Niemcami . Kilkunastu naszych rodaków wówczas zginęło.

Apogeum akcji było Powstanie Warszawskie, które trwało 63 dni, od 1 sierpnia 1944 r. do 2 października i zakończyło się klęską.

Dalsze losy żołnierzy AK były tragiczne. Oddziały i zgrupowania partyzanckie AK były rozbrajane, niemal wszystkich oficerów wywieziono w głąb ZSRR   natomiast podoficerów i szeregowych nie pytając najczęściej o zdanie wcielano do ludowego wojska utworzonego w ZSRR.  Ci, którzy uniknęli takiego losu musieli się ukrywać . NKWD i UB tropiły ich zaciekle. Ujętych stawiano przed sądem wojennym Armii Sowieckiej, które  po procesach stanowiących obrazę prawa z reguły skazywały ich na śmierć.

 

 


2017-02-14
Walentynki

Tradycja ta wywodzi się z XIV- wiecznej Anglii. W Polsce ten obyczaj, obchodzony jest od kilkunastu lat i cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodzieży.

Nazwa „walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego, patrona zakochanych oraz osób chorych na epilepsję i choroby nerwowe. Był on biskupem i męczennikiem rzymskim, który poniósł śmierć w czasach cesarza Klaudiusza II Gota ok. 269 r. W czasie prześladowań uzdrowił on ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. To bardzo rozgniewało władcę. Biskup został pobity maczugami, a następnie ścięty. Św. Walenty słynął również z tego, iż udzielał ślubu zakochanym (niekoniecznie za zgodą rodziców). W miejscu, w którym święty został pochowany, już w IV w. papież Juliusz I kazał wznieść nad grobem bazylikę.

Walentynki stały się świętem zakochanych dopiero w średniowieczu, kiedy to pasjonowano się żywotami świętych i tłumnie pielgrzymowano do ich grobów, aby uczcić ich relikwie. Święto najbardziej rozpowszechniło się w Anglii i Francji. Dziewczęta 14 lutego starały się odgadnąć, za kogo wyjdą za mąż. Od XVI w. w dniu św. Walentego zaczęto ofiarowywać kobietom kwiaty. Zwyczaj ten zaczął się od święta zorganizowanego przez jedną z córek króla Francji Henryka IV. Każda z obecnych dziewczyn otrzymała wówczas bukiet kwiatów od swego kawalera.

Natomiast zwyczaj wysyłania kartek-walentynek sięga 1848 roku, gdy panna Esther Howland z Worcester w stanie Massachusetts założyła firmę produkującą specjalne kartki na dzień św. Walentego. Niezależnie od tego, czy wysyła się je dla żartu, czy daje upust swoim prawdziwym, skrywanym uczuciom - nadawca musi pozostać anonimowy.

W naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Przez trzy dni wszyscy mogli napisać walentynkę dla miłej osoby i wrzucić ją do skrzynki pocztowej SU. 14 lutego adresaci otrzymali swoje walentynki, które sprawiły im dużo radości. Z okazji tego święta klasy IV – VI bawiły się na dyskotece.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 


2017-02-10
„BohaterON – włącz historię”

2017-02-10
Reforma edukacji

 

Najważniejsze informacje dotyczące reformy edukacji można znaleść klikając na poniższe linki:

 

link do ingormacji o reformie edukacji

 

http://reformaedukacji.mem.gov.pl

 


2017-02-07
Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym

7 lutego 2017 roku nasza drużyna w składzie: Paweł Bachórz, Kacper Żuczek i Jakub Kopeć brała udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym, które odbyły się Sokołowie Małopolskim. W Igrzyskach brało udział 13 drużyn, nasi chłopcy zajęli 6 miejsce. Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku.


2017-02-03
Audycja muzyczna Yamaha

Tym razem tematem zajęć były tańce, które zaprezentowała nam para taneczna Zespołu  Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” . Nasi uczniowie nie tylko mogli podziwiać piękne stroje i tańce, ale sami też uczyli się podstawowych  kroków Poloneza i Krakowiaka oraz Polki z Kropką(taniec ludowy z okolic Rzeszowa).


2017-02-01
Koncert Kolęd i Pastorałek

 

29 stycznia 2017 roku w kościele w Bratkowicach odbył się już po raz piąty Koncert Kolęd i Pastorałek. Organizatorami tego wydarzenia byli: ks. Proboszcz  Józef Książek, parafia św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach, GCKSIR w Świlczy z siedzibą w Trzcianie oraz Chór Męski Resonantae z Bratkowic.

Koncert składał się z 2 części . W pierwszej występowali  przedstawiciele Szkół z Bratkowic oraz dzieci z przedszkola .W tym roku wystąpili : Zespół Wokalny Niepublicznej Szkoły Podstawowej, dzieci z Przedszkola Publicznego, Grupa Wokalna ze Szkoły Podstawowej nr . 2, Oddział Przedszkolny Szkoły Podstawowej nr. 2  W drugiej części koncertu występowały chóry oraz soliści : chór CANTAMUS z Pstrągowej , chór Męski RESONATAE  z Bratkowic , chór ORATORIUM z Weryni. Za występ dzieci otrzymały dyplom i słodycze.


2017-02-01
Szkolny Bal Karnawałowy

Udział w Balu wzięli głównie uczniowie klas 1 - 3 oraz zaproszeni goście, czyli nasi młodsi koledzy i koleżanki, rodzeństwo wraz  z rodzicami. Klasy starsze również chętnie bawiły się wspólnie z młodszymi. Imprezę poprowadziła Szkoła Muzyczna Yamaha. Jej przedstawiciele zadbali o oprawę muzyczną i ciekawe konkursy dla dzieci. W przerwie uczniowie mieli słodki poczęstunek, aby nabrać sił do dalszej zabawy. Uczestnicy Balu byli przebrani za różne bajkowe postacie. Nie zabrakło księżniczek, czarownic, kotów, piratów, a nawet można było zobaczyć małego Spidermana. Wszyscy bawili się znakomicie i na pewno będą mile wspominać to wydarzenie.

Zapraszamy do galerii zdjęć.


2017-01-28
SPOTKANIE OPŁATKOWE Z ŻOŁNIERZAMI AK

 

Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor i poczet sztandarowy  w składzie Julia Dworak  i Natalia Gaweł (Kacper Żuczek nie uczestniczył z powodu choroby).

Spotkanie rozpoczął prezes Koła ŚZŻAK  w Rzeszowie kpt. Stefan Michalczak, który powitał wszystkich gości . Oprócz kombatantów w spotkaniu uczestniczyli:  ks. Biskup Senior Kazimierz Górny,  ks. Prałat Władysław Jagustyn – duszpasterz AK, przedstawiciele władz, policji , delegacja  „Strzelca”, „Solidarności” ,  przedstawiciele Zarządu  PGE Rzeszów, delegacja naszej szkoły, delegacja Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie i  Zespołu Szkół Gospodarczych. Po  przemówieniu prezesa ,  nastąpiła modlitwa, której przewodził  ks. Biskup oraz poświęcenie opłatków. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

Spotkanie uświetnili programem artystycznym uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych.  Wszystkie szkoły w podziękowaniu za współpracę i udział w Akcji „Świąteczna kartka dla Żołnierzy AK” otrzymały podziękowanie w postaci dyplomu, pięknych albumów i  torby cukierków.

Później przy kawie, herbacie i ciastku, a także pysznym czerwonym barszczu z paluszkami toczyły się  towarzyskie rozmowy  i wspomnienia kombatanckie. Było także wspólne śpiewanie kolęd. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników opłatka.

 

Napisali o tym także  Żołnierze AK na stronie Zarządu Okręgo Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie: czytaj

 


2017-01-18
Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

Jako pierwsza zebranych gości powitała dyrektor  szkoły pani Janina Gaweł. Następnie w imieniu wszystkich wnuków powitała kochane Babcie i Dziadków uczennica kl. IV  Julia Kopeć, która zaprosiła zebranych gości do obejrzenia przygotowanych występów artystycznych.

Jako pierwsi wystąpili uczniowie klas I-III, którzy poprzez wiersz, piosenkę, taniec wyrazić swoją miłość, wdzięczność, przywiązanie i szacunek do swoich najukochańszych Babć i Dziadków. Następnie na scenę wyszli uczniowie klas IV-VI, którzy zaprezentowali „Jasełka”. Na zakończenie części artystycznej uczniowie kl. II przedstawili scenkę pt. „Przygody Burka z podwórka”, którą przygotowali na szkolne obchody Dnia Kundelka. Jesteśmy pewni, iż wnuki swymi występami sprawili wiele radości swoim Dziadkom.

Na zakończenie uroczystości pani dyrektor  złożyła Zacnym Gościom okazjonalne życzenia, wnuki obdarowały Ich symbolicznymi kwiatami i laurkami a na świetlicy szkolnej czekał na wszystkich gości słodki poczęstunek, ciepła herbata i kawa. 

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2017-01-17
List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców

 

 

Warszawa, 13 stycznia 2017 r.

Szanowni Państwo,

Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

rozpoczynamy kolejny etap reformy edukacji. Chcemy przejść przez niego wspólnie z Państwem.

Nowa szkoła będzie bezpieczna i przyjazna dla uczniów oraz rodziców, z dobrze przygotowaną i uczciwie wynagradzaną kadrą pedagogiczną.

Nowe zasady wejdą w życie 1 września 2017 roku. Jednak reforma oświaty to nie tylko przekształcenie samego ustroju szkolnego. Szkoła powinna być przede wszystkim nowoczesna, przyjazna i bezpieczna. Dążymy do m.in.:

  • zmniejszenia liczby dzieci w klasach,
  • ograniczenia dwuzmianowości i konieczności dowożenia uczniów do szkół,
  • wzmocnienia pozycji rodziców w szkole,
  • dostępu do szerokopasmowego internetu do wszystkich szkół (wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji).

Dziecko już od szkoły podstawowej będzie rozwijało umiejętności czytelnicze. Na lekcjach nauczyciel będzie czytał wspólnie z uczniami. Dzieci nauczą się pracy zespołowej i kreatywności. Przywrócimy znaczenie kształcenia przedmiotowego.

Położymy nacisk na naukę języków obcych, znajomość technologii informacyjnokomunikacyjnych i matematyki. Każdy uczeń w szkole otrzyma bezpłatny podręcznik i materiały ćwiczeniowe. Chcemy, aby docelowo w każdej szkole pracował pedagog, psycholog, logopeda, doradca zawodowy i metodyczny. Zależy nam na tym, aby uczniowie oraz nauczyciele lubili swoją szkołę i czuli się w niej docenieni.

Zadbamy o cyberbezpieczeństwo. Dzieci dowiedzą się jak bezpiecznie poruszać się w sieci i czym różni się rzeczywistość wirtualna od realnego świata.

Reforma edukacji to także przywrócenie należnej rangi szkolnictwu zawodowemu. Chcemy realnie powiązać kształcenie zawodowe z rynkiem pracy. 1 września 2017 roku uruchomimy branżowe szkoły I stopnia, zaś w 2020 roku – branżowe szkoły II stopnia.

Reforma jest dobrze przygotowana i przemyślana – jej wprowadzanie to wieloletni proces. Będziemy ją wdrażali  etapowo aż do 2023 roku. Chcemy, aby ten czas był jak najbardziej przyjazny tak dla dzieci, jak i dla rodziców. W związku z tym powołałam w Ministerstwie Edukacji Narodowej Zespół do spraw wdrażania reformy. Przy współpracy z Koordynatorami z ramienia Kuratoriów Oświaty będzie on na bieżąco monitorował sytuację w regionach. Chcemy być blisko i na bieżąco reagować na Państwa uwagi.

Do 31 marca 2017 r. samorządy mają czas na podjęcie decyzji i poinformowanie, jak będzie wyglądała nowa sieć szkół. Zachęcamy do kontaktu z dyrektorami szkół, nauczycielami oraz lokalnymi urzędami, aby sprawdzić jakie propozycje przekształceń zostały zaplanowane w poszczególnych miejscowościach. 

Przy wprowadzaniu zmian chcemy być blisko Państwa. Do końca marca 2017 r. Kuratorzy Oświaty i Wojewodowie będą spotykali się z nauczycielami, dyrektorami szkół, samorządowcami, a przede wszystkim rodzicami i opiekunami. Zapraszam do udziału w tych spotkaniach. Zachęcam również do odwiedzenia strony: www.reformaedukacji.men.gov.pl

Z poważaniem

Anna Zalewska

Minister Edukacji Narodowej


2017-01-17
Spotkanie z rodzicami.

30 stycznia 2017 r. (poniedziałek) o godz. 17.00  odbędzie się zebranie ogólne rodziców, a po nim spotkania rodziców z wychowawcami klas. Zapraszamy


2017-01-13
Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole


Serdecznie zapraszamy wszystkie Babcie i wszystkich Dziadków 

na uroczystość z okazji "Dnia Babci i Dziadka",

która odbędzie się w naszej szkole 15.01.2017 r. (niedziela) o godz. 14.00.

Zapraszamy.

 


2017-01-05
Konkurs na ozdobę choinkową

Uczniowie mieli wykazać się pomysłowością w wykonaniu prac. Konkurs cieszył się dużą popularnością, dzieci dostarczyły wiele ozdób choinkowych. Został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: klas I – III oraz klas IV – VI. Pierwsze miejsca zajęli: Martyna Chmaj ( kl. III ), Amelia Przywara ( kl. II ), Oliwia Przywara ( kl. V ), Joanna Trzeciak ( kl. VI ), II miejsce – Blanka Bachórz ( kl. II ), Aleksandra Kwoka ( kl. III ), Kacper Madej ( kl. VI ), Natalia Gaweł ( kl. VI ) a III miejsce Zuzanna Pałka ( kl. I ), Wiktoria Kwoka ( kl. II), Karolina Dworak ( kl. III ), Mikołaj Buda ( kl. IV ), Miłosz Buda ( KL. V ) i Karolina Majewska ( kl. V ). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

Zapraszamy do galerii zdjęć.


2017-01-05
Świąteczna kartka dla Żołnierzy Armii Krajowej

Dzieci zaangażowaniem wykonały samodzielnie około 30 różnorodnych bombek choinkowych. Bombki były ozdabiane różnymi materiałami, najwięcej ozdobiono kolorowymi cekinami. Wszystkie bombki były bardzo ładne, po ozdobieniu zostały pięknie zapakowane w celofan. Do każdej dołączona została kartka z życzeniami. Następnie zostały przekazane Zarządowi Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK w Rzeszowie. Ta akcja była wyrazem pamięci, sympatii i przyjaźni wobec Żołnierzy Armii Krajowej.

Napisali o tym także  Żołnierze AK na stronie Zarządu Okręgo Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie:  czytaj


2016-12-22
Spotkanie opłatkowe.

 

    Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem na sali gimnastycznej. Uczniowie klas IV – VI wcielili się w postacie biblijne wystawiając jasełka bożonarodzeniowe. Wszyscy w pięknych strojach, wspaniale odgrywali swoje role przypominając zebranym cud narodzin Pana Jezusa. Dialogi przeplatane były pięknymi kolędami i pastorałkami.  Do wspólnego kolędowania włączyli się uczestnicy wigilijnego spotkania. Część artystyczna połączona ze wspólnym kolędowaniem wprawiła zebranych w uroczysty świąteczny nastrój.

    Następnie wszyscy zgromadzili się wokół nakrytego białym obrusem stołu na którym położono Pismo Święte i opłatki. Ks. Marcin poświęcił je i odczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa po czym wygłosił krótką homilię. Zachęcał zebranych, aby byli dla siebie zawsze życzliwi  tak jak w czasie tych cudownych Świat. Przypomniał postać Brata Alberta, który poświęcił swoje życie dla  ludzi biednych i jego słowami życzył wszystkim, aby byli „dobrzy jak chleb”.

     Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Potem wszyscy uczestniczący w spotkaniu zasiedli przy wigilijnym stole, na którym każdy znalazł dla siebie coś dobrego. Uroczystość była miłym wstępem do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Zapraszamy do galerii zdjęć.


2016-12-16
Pomagamy podopiecznym Schroniska ”Kundelek”

Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie zaangażowali się w akcję zbierania karmy oraz różnych akcesoriów dla czworonożnych podopiecznych  Schroniska „Kundelek”, która w szkole prowadzona była od 25 października. Łącznie zebraliśmy 47 kg karmy oraz różne akcesoria: miski, zabawki, smycze koce i ręczniki. 13 grudnia przekazaliśmy je bezdomnym zwierzętom ze Schroniska. Wszystkim, którzy okazali wielkie serce i aktywnie włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy.


2016-12-15
Lekcja historii – Słowiański gród w Stobiernej k. Dębicy

Opowiadali nam o obyczajach i zwyczajach Słowian żyjących w X – XI wieku na naszych terenach. Pokazali w jaki sposób dawni mieszkańcy Polski uprawiali ziemię, polowali na zwierzęta czy wykonywali potrzebne narzędzia, przedmioty codziennego użytku. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób były farbowane wełna, len czy jak były tkane. Opowiedzieli o konstrukcji grodu, jego elementach obronnych. Zobaczyliśmy jak wygląda dawne uzbrojenie woja oraz walkę miedzy nimi. Na końcu mogliśmy wziąć do ręki miecz, tarczę czy przymierzyć kolczugę, hełm.  

Była to bardzo ciekawa lekcja historii.

Zapraszamy do galerii zdjęć.


2016-12-12
Mikołajkowe spotkanie z programowaniem

Warsztaty odbyły się już po raz trzeci w Szkole Podstawowej w Woli Zgłobieńskiej. Nasza szkoła brała w nich udział pierwszy raz. Nasza delegacja to uczniowie klasy piątej i szóstej, uczęszczający na kółko informatyczne z programowania.

Impreza rozpoczęła się uroczystym powitaniem uczestników i organizatorów. Można było oglądnąć występ szkolnego chóru z Woli Zgłobieńskiej oraz występ Krystiana Herby - uczestnika programu Mam Talent. Po licznych podziękowaniach dla organizatorów i szkół, rozpoczęły się warsztaty.

Pierwszym etapem było tworzenie świątecznej animacji w języku Scratch z napisem Wesołych Świąt! Następnie uczniowie udali się na pokaz małych robotów sterowanych za pomocą programów. Mieli również okazję sami posterować tymi robotami. Później na sali gimnastycznej czekał na nich mały poczęstunek i drobne upominki. Kolejnym etapem była nauka programowania dla najmłodszych Scottie Go!, polegająca na tworzeniu algorytmów w celu rozwiązania problemu i weryfikacji utworzonego programu za pomocą tabletu i laptopa. Ostatni punkt programu to kolejna animacja w programie Scratch, oczywiście nawiązująca do Świąt Bożego Narodzenia.

Po zakończonych zajęciach zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do naszej szkoły. Pełni energii i zapału do dalszej pracy na naszych zajęciach z programowania.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2016-12-09
Spotkanie z podróżnikiem

 

Naszą wirtualną wyprawę rozpoczęliśmy od stolicy tego kraju – Mexico City, jednego z największych miast świata. Podróżnik opowiedział o warunkach życia i pracy w mieście, wszechobecnych muzykach mariachi, podróżach metrem, zakupach na targu a także o pasjach sportowych Meksykanów – piłce nożnej i coraz bardziej popularnym wreslingu.

 Następnie zrelacjonował swoją podróż do innych miast i regionów Meksyku. M.in. do miejscowości  La Venta i spotkanych tam małpkach spider-monkey i ostronosach oraz do Cancun – miasta położonego nad Morzem Karaibskim gdzie znajduje się podwodne muzeum. Eksponaty  (ponad 500 różnych rzeźb) tej nietypowej galerii  ustawione są na dnie morskim i można je oglądać przez maskę do nurkowania lub ze specjalnej łodzi z przeszklonym dnem.  

Nasz gość opowiadał także o osobliwościach przyrodniczych tego państwa  (m.in. o największym drzewie świata cypryśniku meksykańskim), kuchni meksykańskiej  (w której dominują ostre  papryczki, tortilli i tacos a także pieczone owady) oraz o zabytkach pozostałych po cywilizacji Majów (m.in. Piramidzie Pierzastego Węża i starożytnym mieście Teotihuacán) .  

Relację z podróży do Ameryki Środkowej  pan Grzegorz Chachura  wzbogacał prezentacją licznych zdjęć oraz  rekwizytów. Uczniowie mogli zobaczyć ziarna kakaowca oraz przymierzyć  sombrero i maski wrestlerów .

Spotkanie z podróżnikiem było bardzo interesujące i pouczające. Przybliżyło uczniom kulturę, zwyczaje, przyrodę oraz historię  Meksyku – odległego ale jakże ciekawego kraju.


2016-12-07
Audycja Muzyczna Yamaha

Prowadzący przywieźli ze sobą tym razem różne rodzaje fletów. Uczniowie poznali flety poprzeczne i proste. Nauczyli się rozpoznawać elementy fletu poprzecznego oraz mieli okazję spróbować zagrać m. in. na flecie prostym. Całą audycję umiliła świetna muzyka oraz pani Estera, która zaprezentowała wiele utworów i pokazała grę na fletach.


2016-12-06
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W NASZEJ SZKOLE

Wraz z czterama pracowitymi pomocnikami i workiem pełnym prezentów w pierwszej kolejności Święty Mikołaj spotkał się z niecierpliwie oczekującymi w sali gimnastycznej naszymi najmłodszymi uczniami, którzy entuzjastycznie przywitali go piosenkami i wierszem. Po spotkaniu z najmłodszymi Święty Mikołaj udał się również do sal lekcyjnych na spotkanie z równie niecierpliwie wyczekującymi tam nieco starszymi uczniami, klasami IV, V i VI.

Był to dzień pełen radości i uśmiechu, a wyjątkowy gość, którego serdecznie zapraszamy za rok, otrzymane prezenty oraz zorganizowany w ramach zajęć wychowania fizycznego Mikołajkowy Turniej Sportowy nie pozwolił żadnemu uczniowi chociażby na chwilę zapomnieć w naszej szkole o tym szczególnym dniu.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2016-12-05
Wycieczka do Fantazji w Rzeszowie

W ramach pobytu dzieci bawiły się w labiryncie rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłkami.  Atrakcją były również dmuchańce, z których wykonywały ślizgi oraz armatki z miękkimi piłeczkami  do zabaw w „strzelanki”, a także trampoliny.

Na koniec dostały drobne niespodzianki od Śnieżynek i pamiątkowe dyplomy. Był to miło spędzony czas  w ramach  szkolnych mikołajek.  Kreatywny wypoczynek, ciekawe zabawy i konkursy  dały  pamiątkowe chwile dziecięcych wspomnień.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2016-12-02
Wycieczka do Rzeszowa

     1 grudnia 2016 r uczniowie klas IV-VI byli w kinie na filmie pt.  „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”.  Była to pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji opowieść o przygodach dwóch małoletnich detektywów, którzy pomagali komisarzowi policji rozwiązać zagadkę znikającego diamentu. Obraz był oparty na bestselerowej serii książek duetu Martina Widmarka (tekst) i Heleny Willis (ilustracje), która cieszy się wśród dzieci dużą  popularnością.

   Po emisji filmu wszyscy udali na zaplecze kina, gdzie obserwowali pracę w projektorni. Uczniowie poznali współczesny oraz dawny sposób wyświetlania filmu oraz urządzenia służące do tego.

   Następnie uczniowie zwiedzili trasę podziemną w Rzeszowie. Wędrując krętymi piwnicami i korytarzami poznawali ważne fakty z historii miasta. Pan przewodnik interesująco opowiadał o warunkach życia i pracy ludzi w dawnych czasach, wyjaśniał przeznaczenie eksponatów zgromadzonych w podziemiach, przytaczał wiele anegdot i ciekawostek. Była to fajna lekcja historii dla wszystkich uczestników wycieczki.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2016-11-30
Żywa lekcja historii

Była to dla wszystkich niewątpliwie interesująca lekcja podczas której uczniowie mieli okazję w bardzo ciekawy sposób poznać wiele informacji dotyczących starożytnego Rzymu. Zapoznali się m.in. z historią powstania Rzymu oraz wieloma ciekawostkami dotyczącymi poszczególnych warstw społeczeństwa rzymskiego: pospólstwa, plebejuszy oraz najbardziej uprzywilejowanej grupy społecznej – patrycjuszy. Zobaczyli m.in. charakterystyczny strój patrycjuszy oraz broń jaką kiedyś posługiwano się. Wybrani uczniowie mogli zaprezentować się w roli prawdziwego rzymskiego legionisty, m. in. założyć elementy jego zbroi.

Lekcja ta okazała się zdecydowanie ciekawą formą zajęć obfitującą w wiele dydaktycznych informacji.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2016-11-25
Światowy Dzień Pluszowego Misia

Z okazji obchodów kolejnego Światowego Dnia Pluszowego Misia, również w naszej szkole pojawiły się te sympatyczne pluszaki. W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele, opuściły cieplutkie pokoiki i wraz ze swymi opiekunami przybyli do naszej szkoły. Tym bardziej, że posiadanie tej puchatej maskotki było równoznaczne z wylosowaniem szczęśliwego numerka – czyli zwalniało z odpowiedzi i kartkówek. Towarzyszyły im zarówno podczas zajęć jak i przerw. Uczniowie w tym dniu rozwiązywali zadania związane z misiami, jak np. zagadki, rebusy itp., śpiewali piosenki o misiach  oraz uczestniczyli w zabawach ruchowych typu „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Kulminacyjnym punktem obchodów święta Pluszowego Misia była akademia, przygotowana przez naszych uczniów z klas I-III. Na początku uczennica klasy III przedstawiła krótka historię Pluszowego Misia, a następnie poprzez wiersze, piosenki i taniec uczciliśmy tego puchatego, słodkiego smakosza miodku. Na zakończenie była słodka niespodzianka od Pani Dyrektor w postaci misiożelek. To niecodzienne spotkanie z pluszakami przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze, a uśmiech na twarzach i zadowolenie dzieci  to najlepsza ocena i podsumowanie całego dnia.


2016-11-24
Andrzejki

Tradycyjnie, jak w każdym roku klasy młodsze i starsze uczestniczyły w dyskotekach. Uczniowie świetnie się bawili przy dźwiękach muzyki oraz małym poczęstunku. Nie zabrakło oczywiście wróżb andrzejkowych. Klasy razem z wychowawcami przygotowały wiele ciekawych wróżb zgodnie z tradycją. Wśród nich znalazły się m. in.:

Wychodzenie butów za próg
Aby dowiedzieć się, kto pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni ustawia się buty z lewej nogi rzędem w kącie pokoju. Ostatni w kolejce przestawia but na początek. Właściciel buta, który pierwszy dotknie czubkiem progu, może liczyć na błyskawiczną zmianę stanu cywilnego.

Szpilka prawdy
Potrzebne jest 7 lub 13 szpilek. Należy włożyć je do kubka, potrząsnąć i wysypać na stół. Następnie odczytać, jakie litery zostały utworzone przez rozsypane szpilki.
A. przed Tobą podróż lub przeprowadzka
E. pomyślność w miłości i w pracy, jeśli litera jest odwrócona – przejściowe kłopoty
H. szczęście w miłości, małżeństwo
K. sukces zawodowy
L. uważaj na złodziei, jeżeli litera jest odwrócona – ostrzega przed chorobą lub wypadkiem
M. wyjątkowo korzystna propozycja
N. okres dobrej passy
T. pomoc przyjaciół
W. uwaga na oszustów wokół siebie
V. ktoś będzie chciał cię wykorzystać
X. szczęście sprzyja ci we wszystkim

Obierki z jabłek
Należy wybrać tyle jednakowej wielkości jabłek, ile jest uczestników zabawy. Każdy z nich obierając jabłko stara się uzyskać jak najdłuższą, nieprzerwaną ostrużynę. Każdy bierze swoją ostrużynę w rękę i rzuca za plecy. Teraz należy uważnie się przyjrzeć leżącej na podłodze skórce czy nie układa się w jakąś literę alfabetu. Jeśli tak, to może być pierwsza litera imienia chłopaka lub dziewczyny, z którym/ą będzie się w tym roku spotykać.

Lanie z wosku
Najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest lanie wosku. Każdy leje przez dziurkę od klucza roztopiony wosk do zimnej wody w misce. Zastygające kształty, tworzą cienie rzucane na ścianę, z których odczytuje się przyszłość.

Serce z imionami
To uniwersalna wróżba - dla kobiet i dla mężczyzn. W przypadku poszukiwania nowego mężczyzny, należy zapisać imionami mężczyzn jedną stronę serca. Później (z zakrytymi oczami) dziewczyna poszukująca imienia swojego wybranka musi przebić serce szpilką. Jeśli trafiła w konkretne imię - to będzie jej mąż. Jeśli nie trafiła w nic - może zostać starą panną. W przypadku kawalerów należy przygotować serce z imionami dziewczyn (lub/i) z imionami chłopców. Całość przebiega analogicznie do wróżenia przez dziewczyny.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2016-11-19
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

     Cele konkursu :

- propagowanie czytelnictwa

- popularyzacja twórczości Janiny Porazińskiej

- popularyzacja twórczości Henryka Sienkiewicza

- doskonalenie umiejętności pięknego czytania

- kształtowanie kultury czytelniczej

- rozwijanie twórczych talentów

- uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze

 

     Uczestnicy konkursu czytali dowolny fragment z twórczości Janiny Porazińskiej (kl. I-III), oraz prozy Henryka Sienkiewicza (kl. IV-VI oraz gimnazjum).

Ocenie podlegała :

- poprawność czytania

- płynność czytania

- interpretacja tekstu

- wrażenia artystyczne

Konkurs rozgrywany był w 2 etapach :

 I - ETAP SZKOLNY

Szkoły przeprowadzały wewnętrzne eliminacje na własnym terenie i wyłoniły zwycięzców :

- finalistę etapu szkolnego z klas I-III ze szkoły podstawowej

- finalistę etapu szkolnego z klas IV-VII ze szkoły podstawowej

- finalistę etapu szkolnego z gimnazjum

II - ETAP GMINNY

Przesłuchanie finalistów przez jury konkursowe odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świlczy. Uczniowie czytali dowolny fragment z twórczości Janiny Porazińskiej oraz prozy Henryka Sienkiewicza.

Naszą szkołę reprezentowali finaliści etapu szkolnego Karolina Dworak z klasy III oraz Jakub Kopeć z klasy V, który zajął drugie miejsce w gminnym konkursie.


2016-11-18
Międzynarodowy Dzień Tolerancji i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W tym dniu uczniowie zebrali się na szkolnym apelu łączącym obie, niezmiernie ważne tematyki. Przygotowania do apelu wszystkie klasy rozpoczęły jednak dużo wcześniej. Klasy IV-VI podzielone na zespoły wykonały plakaty o prawach dziecka, a klasy I-III plakaty na temat tolerancji.

Apel rozpoczął się od wystąpienia Pani Dyrektor, która przypomniała wspólnie z uczniami jak ważna jest tolerancja oraz co ona oznacza: cierpliwość, poszanowanie odmienności, cudzych uczuć, poglądów, sposobów postępowania, zachowania, upodobań, wierzeń, zwyczajów, itp., nawet jeśli zupełnie różnią się one od naszych. Zgodnie z  zapisami przyjętej przez Konferencję Ogólną UNESCO w 1995 r. Deklaracji Zasad Tolerancji, tolerancja to:

  • respektowanie cudzych praw i cudzej własności,
  • uznanie i akceptacja różnic indywidualnych,
  • umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych,
  • docenianie rozmaitości kultur,
  • otwarcie na cudze myśli i filozofię,
  • ciekawość i nie odrzucanie nieznanego,
  • uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor przypomniała również o prawach jakie należą się wszystkim dzieciom, m. in.:

  • prawo do życia i rozwoju,
  • prawo do tożsamości,
  • prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej,
  • prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania,
  • prawo do wyrażania własnych poglądów,
  • prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi,
  • prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej,
  • prawo do odpowiedniego standardu życia,
  • prawo do ochrony zdrowia,
  • prawo do zabezpieczenia socjalnego,
  • prawo do wypoczynku i czasu wolnego.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka był obchodzony w naszej szkole już po raz trzeci.                 

Wręczone zostały również nagrody za najlepszy plakat, który wykonany został przez chłopców: Krystiana Madej, Karola Krówkę i Marcela Puklickiego z klasy III.

Na zakończenie szkolnego apelu odbyła się bardzo ładnie przedstawiona przez uczniów klasy V i VI „rozprawa sądowa o tolerancji i przemocy”, a jej podsumowaniem było przeprowadzone głosowanie, w którym wszyscy uczniowie naszej szkoły zgodnie opowiedzieli się przeciwko przemocy i nietolerancji.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2016-11-15
11 listopada - Święto Niepodległości

         W 1795 roku Polska znikła z mapy Europy, jej ziemie zagarnęli  sąsiedzi: Rosja, Prusy, Austria. Polacy przez cały okres niewoli walczyli zbrojnie o wolność. Najpierw były to Legiony Polskie we Włoszech, później powstanie listopadowe i styczniowe. Polacy przegrali, rozpoczął się okres niebywałych prześladowań, cofnięto język polski z urzędów, ze szkół.  Zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Wybuchła I wojna światowa, która rozbudziła nadzieje Polaków na wolność. Zaborcy stanęli po dwóch stronach frontu. Dzień 11 listopada 1918 roku przyniósł Polsce niepodległość, okupioną krwią rodaków wcielonych do armii rosyjskiej, pruskiej, czy austriackiej. Polacy jeszcze przez kilka lat musieli walczyć o granice państwa polskiego. Dzisiaj w tym dniu obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, które zostało ustanowione w 1937 roku. Kiedy władze przejęli komuniści, święto zostało zniesione. Do świętowania rocznicy odzyskania wolności powrócono w 1989 roku.

      W naszej szkole święto 11 listopada  jest co roku uroczyście obchodzone. W tym roku szkolnym uczniowie klasy IV przygotowali akademię, na którą złożyły się wiersze i piosenki wojskowe z okresu kiedy Polska walczyła o utraconą niepodległość. Akademia przebiegała w sympatycznej, a momentami podniosłej atmosferze. 

      Ponadto uczniowie naszej szkoły brali udział w regionalnych obchodach tego święta. 11 listopada  poczet sztandarowy w składzie: Julia Dworak, Natalia Gaweł i Kacper Żuczek, reprezentował naszą szkołę w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele parafialnym w Świlczy odprawioną w intencji Ojczyzny, po której odbyła się część artystyczna poświęcona 98 rocznicy odzyskania przez Polskę wolnośc. Po nabożeństwie zgromadzeni przeszli na plac kościelny, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości -   przemówienia okolicznościowe, apel poległych, składanie kwiatów pod tablicą upamiętniającą naszych rodaków, którzy zginęli walcząc o niepodległą Polskę. Następnie wszyscy uczestnicy  prowadzeni przez poczty sztandarowe i orkiestrę strażacką, przemaszerowali  do Zespołu Szkół w Świlczy, gdzie została otwarta i poświęcona nowo wybudowana sala gimnastyczna. 

      W niedzielę, 14 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył także we mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Bratkowicach, po której odbył się koncert pieśni patriotycznych.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2016-11-14
Wyjazd do kina ZORZA i do EMPIKU

W kinie uczniowie obejrzeli bardzo fajny film pt. „Bociany - to efektowna animowana bajka dla dzieci z elementami komedii dla dorosłych. Twórcy tej komedii chcieli zadowolić wszystkich, dlatego mamy w niej zarówno wątki adresowane do małych dzieci, jak i humor czytelny tylko dla rodziców. Wartka akcja, dynamiczne dialogi i ładne animowane postacie dobrze zdubbingowane przez polskich aktorów,słodkie bobasy, no i oczywiście wzruszające zakończenie są atutem tego filmu.

Następnie udaliśmy się do Galerii Rzeszów, gdzie w Empiku dzieci pod okiem bardzo miłych pań przygotowywały kartki do Świętego Mikołaja lub Bożonarodzeniowe. Przez chwilę mogli poczuć się jak autorzy i producenci okazjonalnych ozdobnych kartek. Każde z nich miało okazję wykazać się własną weną twórczą, a przy okazji przypomnieli sobie jak poprawnie adresuje się kopertę.

Na zakończenie, po wyczerpującej pracy udaliśmy się na małe „co nieco” do restauracji McDonald’s. Po czym zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do naszej szkoły.


2016-11-08
Śniadanie daje moc

Podobnie jak w zeszłym roku, celem tego projektu było propagowanie zdrowego odżywiania i zachęcenie uczniów do zwracania większej uwagi na najważniejszy posiłek dnia jakim jest śniadanie. Kilkanaście dni wcześniej wraz z wychowawczynią dzieci przygotowały gazetkę na temat zasad zdrowego żywienia, która pozwoliła im odpowiednio przygotować się do świętowania. Znalazło się w niej  12 zasad zdrowego odżywiania dla uczniów  - według Instytutu Matki i Dziecka:

  1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
  2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
  3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
  4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
  5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
  6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
  7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
  8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
  9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
  10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
  11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
  12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Dzieci przyniosły twarożki, pieczywo oraz różnego rodzaju warzywa i owoce. Przygotowano apetyczne i kolorowe kanapki oraz ciekawe szaszłyczki z owoców. Do zdrowego śniadania uczniowie z pomocą nauczyciela zrobili naturalny, świeżo wyciskany sok jabłkowo-marchewkowo-pomarańczowy. Widząc zapał młodszych uczniów, starsze klasy również postanowiły przyłączyć się do akcji. Przygotowali równie atrakcyjne i zdrowe kanapki na śniadanie. Najważniejsze cele akcji zostały osiągnięte, dzieci ochoczo i z radością wykonywały zdrowe śniadanie i zapoznawały się z zasadami zdrowego żywienia. Uczniowie sami dostrzegli, że po zjedzeniu pożywnego śniadania mają więcej energii i chęci do nauki. Zwrócono uwagę jak ważne jest przestrzeganie wymienionych zasad, regularność spożywania posiłków, brak pośpiechu, dużo ruchu, unikanie kolorowych i słodkich napojów oraz chipsów, a przede wszystkim jedzenie śniadania.

Dzień przebiegł w miłej atmosferze, na twarzach dzieci widać było szerokie uśmiechy co potwierdziło dobrą zabawę połączoną z edukacją w temacie zdrowego odżywiania. Uczniowie chętnie pomagali sobie w przygotowaniu kanapek i ich ozdabianiu, co z pewnością przyczyniło się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych oraz  wzmocniło integrację dzieci.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2016-10-27
Wycieczka kl. IV-VI do biblioteki i teatru.

 

 

Dnia 27.10.2016 roku uczniowie klas IV-VII odwiedzili Wojewódzką Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży. Celem wizyty było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie poczucia szacunku dla książek, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

Podczas spotkania pani bibliotekarka opowiadała o swojej pracy, pokazywała kartę czytelnika, zapoznała dzieci z regulaminem korzystania z biblioteki. Mówiła też, w jaki sposób można zapisać się do biblioteki i jak z niej korzystać. Dzieci miały możliwość podejścia do regałów z książkami i obejrzenia różnych, ciekawych, przeznaczonych dla nich książek. Podczas spotkania toczyła się rozmowa wokół problemów związanych z biblioteką :

- czym jest biblioteka ?

- czym biblioteka różni się od księgarni ?

- co to jest prolongata ?

- co to są kody kreskowe i gdzie występują ?

Dzieci wykazały się dużą wiedzą na te tematy.

Ciekawość wzbudził katalog elektroniczny. Uczniowie zapoznali się z możliwościami wyszukiwawczymi katalogu. Przeprowadzone były też zajęcia praktyczne przy komputerach, polegające na wyszukiwaniu wybranych pozycji książkowych.

Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze. Uczniowie opuszczali bibliotekę z przekonaniem, że czytanie może być najwspanialszą przygodą a biblioteka miejscem niezwykle interesującym i fascynującym.

Następnym punktem w planie naszej wycieczki było spotkanie z Teatrem Quadro, gdzie obejrzeliśmy spektakl "W 80 dni dookoła świata" Juliusza Verne`a. Jest to powieść wyjątkowa, która cieszy się niesłabnącą popularnością.

Fileas Fogg to elegancki dżentelmen, który pewnego dnia zakłada się, że uda mu się objechać świat w zaledwie 80 dni. W podróż zabiera swojego francuskiego lokaja, Jana Obieżyświata, lecz po piętach depcze im Detektyw Fix, próbując przeszkodzić bohaterom w osiągnięciu celu.

"W 80 dni dookoła świata" w interpretacji Teatru Quadro, to spektakl wyjątkowy, to niesamowita podróż, która pozwala na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Świetnie wykonane kostiumy i scenografia przeniosły nas w XIX wieczną podróż dookoła świata. Aktorzy idealnie wczuli się w przygodę, którą odbyli główni bohaterowie powieści. Liczne zwroty akcji wzmagające dynamikę spektaklu, z łatwością zaangażowały nawet tych najbardziej opornych widzów, a przygody bohaterów wielokrotnie nas wzruszały i rozbawiały. Całe przedstawienie teatralne było wspomagane efektami ultrafioletowymi, co dawało nieziemski efekt, o którym nie da się zapomnieć.

 Spektakl posiadał jeszcze jedną wartość - podróż bohaterów staje się również podróżą w głąb siebie. To historia o dążeniu do celu, spełnianiu marzeń, wielkiej sile miłości. Po spektaklu dzieci wzięły udział w warsztatach z emisji głosu, którą przygotowała dla uczniów aktorka Agnieszka Prelińska.

Przedstawienie teatralne bardzo się nam podobało, na długo pozostanie w naszej pamięci.

   Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2016-10-25
Dzień Kundelka

Z tej to okazji w naszej szkole został zorganizowany apel. Na początku Pani Dyrektor, krótko opowiedziała o potrzebie opieki nad zwierzętami, które są samotne i wymagają pomocy i opieki człowieka, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. W rozmowie z uczniami przypomniano o tym, jak psy pomagają ludziom.

Potem uczniowie klasy drugiej przedstawili inscenizację pt.Kłopoty Burka z podwórka, która pokazała, że nie każdy gospodarz potrafi dobrze zaopiekować się swoim psem. Dlatego niektóre psy są bezdomne i opuszczone przez człowieka, a następnie trafiają do schroniska.

Zaprezentowanie przez uczniów klasy drugiej i trzeciej piosenki Kundel bury i A ja mam psa, uwrażliwiły uczniów, by właściwie opiekować się czworonożnymi.

Ogłoszono zbiórkę pokarmów, kocy, zabawek, ... itp. w ramach pomocy zwierzętom ze schroniska "Kundelek". Uczniowie chętnie zaangażowali się w akcję dostarczając różne akcesoria i karmę dla zwierząt.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2016-10-24
Zmiana terminu spotkania z rodzicami.

Uwaga.

Został zmieniony termin wywiadówki.

Spotkanie z rodzicami odbędzie się 3.11.2016 r (czwartek) o godz. 17.00, a nie jak wczesniej informowaliśmy 4.11.2016 r. Za zmianę przepraszamy.


2016-10-21
Pasowanie na ucznia

Najmłodsi uczniowie prezentowali swoje umiejętności i wiadomości, jakie zdobyli w przeciągu niespełna dwóch miesięcy nauki. Swój pierwszy egzamin zdawali w obecności rodziców, babć, nauczycieli oraz starszych kolegów i koleżanek. Ich wiedzę sprawdzali starsi uczniowie w czasie przedstawienia „Ślubowanie” oraz zostali przepytani przez Panią Dyrektor. Po uroczystym ślubowaniu na sztandar szkoły, Pani Dyrektor dokonała pasowania ich na pełnoprawnych uczniów naszej społeczności. Na koniec bohaterowie dnia otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz liczne upominki od dyrekcji szkoły, samorządu szkolnego oraz rodziców. Zadowoleni i uśmiechnięci stanęli do wspólnego zdjęcia, a następnie udali się na poczęstunek przygotowany również przez rodziców.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2016-10-19
Audycja Muzyczna z zespołem Yamaha

Tematem audycji były Tańce Irlandzkie. Profesjonalna tancerka, która ma na swoim koncie już ponad sto medali i pucharów na wielu konkursach, pokazała uczniom różne rodzaje tańców. Uczniowie poznali również ich nazwy. Tańce Irlandzkie dzielimy na miękkie i twarde. Miękkie to na przykład Reel i Slip Jig, zaś tańce twarde czyli step to m. in. Heavy Jig oraz Hornpipe. Ponadto uczniowie mogli zobaczyć strój do tańca irlandzkiego i dowiedzieć się, jak dużo kosztuje. Wybrani przez prowadzącego nauczyli się również tańczyć oraz stepować.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2016-10-18
Z WADOWIC DO ŚWIĘTOŚCI

                                         
  
Celem konkursu było: 

  • wzbogacanie wiedzy nt pontyfikatu Jana Pawła II,
  • poznanie sylwetek świętych, uznanych za  "Świadków Miłosierdzia",
  • wzbudzenie refleksji nt różnych aspektów miłosierdzia ukazywanego w praktyce życia
  • rozwijanie zainteresowań plastycznych uczniów inspirowanych życiem i działalnością Jana Pawła  II.

      Konkurs przebiegał  w III etapach: literackim, plastycznym i wiedzy.

Tematem konkursu literackiego było: "Jest moim gorącym życzeniem, aby chrześcijanie przemyśleli podczas Jubileuszu uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha". W jaki sposób, twoim zdaniem, współczesny człowiek może realizować to przesłanie papieża Franciszka.

Tematem konkursu plastycznego było: "Uczynki miłosierdzia  względem ciała i ducha’’. Należało wykonać albumik, w którym ukazano by w formie plastycznej uczynki miłosierdzia względem ciała lub ducha.

W konkursie  wiedzy o życiu i działalności Jana Pawła II należało wykonać prezentację multimedialną nt wybranego Błogosławionego lub Świętego, o którym można powiedzieć, że był świadkiem miłosierdzia. 

W konkursie literackim uczeń naszej szkoły Jakub Kopeć z kl. V zajął II miejsce .
W konkursie wiedzy Joanna Trzeciak z kl. VI  zajęła III miejsce, a uczniowie Jakub Kopeć, Natalia Gaweł i Julia Dworak otrzymali wyróżnienia. 

 


2016-10-11
Spotkanie z Policjantami

      Panowie Policjanci utrwalili z naszymi najmłodszymi uczniami obowiązujące podstawowe zasady poruszania się po jezdni, chodniku, zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię, opowiedzieli jak prawidłowo i bezpiecznie należy przewozić dzieci w samochodzie oraz jakie mogą być skutki związane z podróżowaniem bez fotelika i niezapiętych pasów bezpieczeństwa. Panowie Policjanci wyjaśnili również jak należy zachowywać się w kontaktach z obcymi ludźmi oraz do kogo powinniśmy się zwrócić w sytuacji zagrożenia.

      Wszyscy uczniowie z uwagą i zainteresowaniem słuchali udzielanych rad i wskazówek. 


2016-10-10
Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym

Igrzyska odbyły się w Zespole Szkół w Rudnej Wielkiej. Nasza drużyna w składzie Paweł Bachórz, Jakub Kopeć i Kacper Żuczek zajęła III miejsce. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy sukcesów w dalszych rozgrywkach.


2016-10-06
Dzień Chłopaka

 

     W naszej szkole także w szczególniejszy sposób pamiętaliśmy o chłopcach w dniu ich święta. Koleżanki przygotowały dla nich drobne upominki i serdeczne życzenia. Chciały w ten sposób wyrazić sympatię dla swoich kolegów. Poza tym Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę, na której wszyscy razem - chłopcy i dziewczynki świetnie się bawili.


2016-10-05
Wycieczka klas I - III do Rzeszowa

      W pierwszej kolejności odwiedzili Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną Dla Dzieci i Młodzieży. Pani bibliotekarka przygotowała dla nich ciekawe zajęcia. Zapoznała ich z pracą biblioteki, wytłumaczyła zasady wypożyczania online oraz oprowadziła po bibliotece i wyjaśniła z jakiej dziedziny książki znajdują się na poszczególnych półkach. Następnie wysłuchali ciekawej bajki pt. "Proszę mnie przytulić” i ustalili cechy, którymi powinien wyróżniać się przyjaciel książek. Rozwiązywali również zagadki związane z bohaterami znanych bajek dla dzieci. Dużą radość sprawiło im oglądanie różnego rodzaju pozycji z trójwymiarowymi ilustracjami zwierząt i dinozaurów oraz książek z ruchomymi i rozkładanymi elementami. Na koniec spotkania dzieci otrzymały zakładki do książek i udały się do ZOO Market MAJSTER. Kierownik sklepu pan Grzegorz Dworak opowiedział im o mieszkańcach Mini ZOO, pokazał niektóre z bliska i zaprezentował proces karmienia rybek znajdujących się w ogromnym akwarium. Podczas zwiedzania ZOO dzieci były bardzo grzeczne, dlatego też na zakończenie w nagrodę otrzymały dyplomy i mogły pogłaskać królika miniaturkę. Zadowolone i zachwycone wróciły do szkoły. Pracownikom sklepu MAJSTER serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie.

Zapraszamy do galerii zdjęć


2016-10-01
IV Gminny Miting Lekkoatletyczny i „Festiwal Sztafet

      Celem tej imprezy było zachęcanie dzieci i młodzieży szkolnej w wieku od 4 do 16 lat oraz rodziców do prowadzenia aktywnego, sportowego stylu życia oraz popularyzacja lekkiej atletyki. W Mitingu brała udział dosyć duża grupa uczniów z naszej szkoły: Mikołaj Dworak, Jakub Bodzioch, Martynka Chmaj, Gabrysia Jucha, Natalia Gaweł, Julia Dworak, Kacper Kozubal, Oliwer Nguyen Thanh, Mateusz Szczur, Kacper Żuczek. Wielu z nich zdobyło medale w różnych konkurencjach. Sztafeta dziewczyn zdobyła puchar za I miejsce w biegu 4x100m, chłopcy natomiast w sztafecie zajęli III miejsce. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy sukcesów.

 


2016-09-29
Wycieczka do Sandomierza i Ujazdowa

         W Ujazdowie uczniowie zwiedzali ruiny zamku Ossolińskich Krzyżtopór.  Został on wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu w Europie, w pełni swojej świetności funkcjonowała zaledwie jedenaście lat. Dzieci zobaczyły pomieszczenia pałacowe zamieszkiwane zarówno przez właścicieli jak i przeznaczone dla służby. Następnie pojechały do Sandomierza, gdzie rozpoczęły zwiedzanie miasta od rynku.  Przewodnik zapoznał ich z historią miasta. Potem udały się na trasę podziemną mijając po drodze budynek grający rolę komendy policji w serialu „Ksiądz Mateusz”. Ciekawą lekcją historii oręża i obyczajów było zwiedzanie Zbrojowni . Uczniowie nie tylko dowiedzieli się o zwyczajach i tradycjach rycerskich ale także poznali uzbrojenie z XVII wieku. Mogli też je przymierzyć, spróbować jak się tym walczy. Zobaczyły też narzędzia tortur. Później przespacerowały się po Starówce, zobaczyły Dom Długosza, katedrę, zamek , kościół św. Jakuba. Na samym końcu przeszły się wąwozem królowej Jadwigi. Podczas całej wycieczki humory wszystkim dopisywały, wrócili zadowoleni do domu.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2016-09-27
Święto Szkoły

 

       W tym dniu uczniowie klas III-VI wraz z pocztem sztandarowym naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach upamiętniających 77 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego oraz powstania Szarych Szeregów.

      Polskie Państwo Podziemne działało w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Związek Sowiecki. Było unikatem na skalę światową. W kraju funkcjonowało m.in. tajne sądownictwo, administracja, szkolnictwo wszystkich szczebli, instytucje kultury oraz tajne wojsko – Armia Krajowa.

       Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w intencji twórców Polskiego Państwa Podziemnego i kombatantów w Kościele Św. Krzyża w Rzeszowie. Po jej zakończeniu uczestnicy obchodów przeszli w uroczystym marszu na plac im. Armii Krajowej przed Pomnik Pamięci Żołnierzy AK Podokręgu Rzeszów. Uroczystości kontynuowane w tym miejscu rozpoczęły się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, licznych przemówień okolicznościowych, wręczenia odznaczeń. Odbył się Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK przez przedstawicieli władz, instytucji, organizacji społecznych i szkół, wśród których znajdował się również biało-czerwony wieniec z naszej szkoły.

            Składamy wdzięczność bohaterom walki o niepodległość naszej Ojczyzny i pamiętamy!

      

Zapraszamy do galerii zdjęć

 


2016-09-15
Wycieczki rowerowe

Wykorzystując piękną wrześniową pogodę dzieci z klasy piątej  pojechały na wycieczkę rowerową do  lasu. Wprawdzie grzybów nie nazbierały lecz miło i przyjemnie spędziły czas wsłuchując się w odgłosy przyrody. Natomiast klasa 6  tym razem w pierwszej kolejności wybrała się na stadion w Bratkowicach, a piękno lasów bratkowickich podziwiać będą w październiku.

Zapraszamy do galerii zdjęć.


2016-09-12
Narodowe Czytanie prozy Henryka Sienkiewicza

 

Już  po raz piąty 03.09.2016 r. odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Rozpoczął je w 2012 r. prezydent  Bronisław Komorowski wspólną lekturą  „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013r w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później  „Trylogii” Henryka Sienkiewicza   W ubiegłym roku Para Prezydencka rozpoczęła Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa.  W tym roku czytaliśmy „Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza .

 Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję społeczną propagującą czytanie literatury narodowej. Impreza odbyła się 05.09.2016r. w nieco zmienionej niż w poprzednich latach formie. Mianowicie uczniowie czytali fragmenty „W pustyni i w puszczy”, poznając przygody Stasia i Nel. Dzieci czytały powieść na lekcjach języka polskiego. Klasa VI wykonała gazetkę ścienną ukazującą sylwetkę pisarza, jego życie i twórczość.

 


2016-09-12
Spotkanie z przyrodnikiem

 

Jako pierwszy został nam przedstawiony gekon Sebastian, będący przedstawicielem jaszczurek, które gubią swój ogon  i nigdy im już nie odrasta. Po nim  mogliśmy poznać przedstawicieli węży zbożowych Andrzeja  i Lilkę - były to młode osobniki mające ok. 1 m długości. Różniły się ubarwieniem – jeden był brązowo-pomarańczowy, a drugi w odcieniach szarości i brązu. Są to węże nie gryzące, a w chwilach zagrożenia zachowują się podobnie jak grzechotniki tzn. potrząsają ogonem o pędy suchych traw, które zaczynają szeleścić, dając odgłos podobny do grzechotki.

Podczas tej prezentacji mogliśmy również zobaczyć wyleniałą skórę węża w pełnej okazałości oraz grzechotkę węża grzechotnika. Kolejnym sympatycznym gościem był czarny wąż płci żeńskiej, którą opiekun pieszczotliwie nazywał  Marysią. Charakterystyczna cechą tego gatunku jest to, że w chwilach zagrożenia wydzielają brzydki zapach podobny do tego, jaki wydziela skunks. Na koniec mogliśmy zobaczyć największego gościa i bohatera dnia - 3,5 metrową Kasię, mającą 3 lata – przedstawiciela gatunku  boa dusiciela.

W tym dniu mogliśmy z bliska zobaczyć i pogłaskać przemiłych gości, co sprawiło dzieciom ogromną frajdę, a co odważniejsi mogli założyć sobie Kasię na szyję i przez kilka sekund  się do niej poprzytulać. Jesteśmy dumni z odważnych uczniów i z niecierpliwością czekamy na kolejne ciekawe spotkania. 

Zapraszamy do galerii zdjęć


2016-09-01
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17

 

 W obecności sztandaru odśpiewany został hymn Polski.  Następnie pani dyrektor przywitała wszystkich rodziców, pracowników i uczniów, a szczególnie  serdecznie pierwszoklasistów. Poinformowała zebranych o zmianach w nowym roku szkolnym.  Ważną dla naszej szkoły zmianą było podjęcie 20 czerwca na zebraniu walnym członków Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły  „Nasza Trójka” uchwały o nadaniu naszej szkole imienia Żołnierzy Armii Krajowej. Na uroczystości inaugurującej nowy rok szkolny przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia Pani Jolanta Olbrot wręczyła Pani dyrektor Akt Nadania szkole imienia. Nazwa szkoły obecnie brzmi: Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Krajowej. Po wręczeniu aktu nadania imienia,  został zaprezentowany nowy sztandar szkoły.  Nowy sztandar wszystkim się spodobał (jest podobny do starego, różny się tylko wyglądem godła , kształtem literek i symboli).  Po prezentacji  nowego sztandaru odbyła się krótka pogadanka związana z 77-rocznicą wybuchu II wojny światowe. Pamięć wszystkich poległych w czasie tej okrutnej wojny uczczono minutą ciszy.

Po tej uroczystej  części ogłoszone zostały komunikaty związane z organizacją nowego roku szkolnego. Następnie wszyscy uczniowie udali się do swoich klas na pierwsze powakacyjne spotkanie z wychowawcami . 

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

 


Galerie

2017-05-09
2017-04-25
2017-02-14
2016-12-06
2016-11-24
2016-11-08
2016-10-25
2016-10-21
2016-09-27