Kolorowa lekcja kleksografii
2023-10-18

Kolorowa lekcja kleksografii

Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka kleksów, a potem arkusz składa się na pół i kleksy rozmazują się na papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt, postaci. Do nich dopisujemy odpowiednie historyjki. "Akademia pana Kleksa" (J. Brzechwa)

W czwartej klasie na lekcjach języka polskiego oprócz różnych tekstów kultury omawiana jest klasyka literacka. Śmiało można do niej zaliczyć „Akademię pana Kleksa” Jana Brzechwy.

Uczniowie w trakcie wnikliwej analizy książki, poznały świat przedstawiony i postać nietuzinkowego profesora. Opowiadały o akademii, a nawet towarzyszyły panu Kleksowi w kuchni. Wzięły także udział w niezwykłej lekcji kleksografii. Za pomocą kolorowych farbek, stworzyły bardzo ciekawe obrazki przedstawiające różnobarwne plamki układające się w pewną całość, silnie działającą na wyobraźnię.

Zabawa przy tym była przednia. Wszystkim udzieliły się świetne humory. W powstałych pracach każdy zobaczył coś innego – wszak wszyscy mają prawo do własnej interpretacji sztuki. Powstałe przy tej okazji dzieła plastyczne były dowodem na to, że nasi uczniowie mają pełne głowy ciekawych pomysłów tak jak sam Ambroży Kleks.