Wycieczka do kina i Markowej
2023-10-13

Wycieczka do kina i Markowej

13 października uczniowie klas IV-VIII wybrali się do kina „Zorza” na film pt.: ,,Ulmowie. Błogosławiona rodzina”. Następnie wyruszyliśmy do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

W kinie ,,Zorza” uczniowie mieli możliwość obejrzeć film przedstawiający życie rodziny Ulmów w czasie II wojny światowej. Seans opowiada o tym jakimi byli ludźmi, jakimi kierowali się wartościami i czym się interesowali. To historia dramatycznych wyborów, które musieli dokonać. Zdecydowali się na udzielanie pomocy innym, w tym ukrywanie Żydów, narażając swoje życie. Walorem filmu jest wiele archiwalnych zdjęć fotograficznych, których autorem jest m. in. Józef Ulma.

W Markowej uczniowie zwiedzili nowoczesną, multimedialną i interaktywną ekspozycję dostosowaną do wrażliwości i możliwości percepcyjnych każdego zwiedzającego. Za pomocą prostej i symbolicznej formy przewodnik opowiedział historię pomocy udzielanej Żydom przez Polaków na Podkarpaciu.