NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH
JUBILEUSZ NASZEJ SZKOŁY
2023-09-27

JUBILEUSZ NASZEJ SZKOŁY

Dzień 27 września 2023 r. był wyjątkowym, niezapomnianym dniem, pełnym dobrych emocji, radosnych i wzruszających spotkań, wspomnień i refleksji. Tego dnia odbył się Jubileusz 10-lecia naszej szkoły.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 Mszą Świętą, którą poprowadził ks. Józef Buczyński w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach.

Część oficjalna tego wydarzenia rozpoczęła się w szkole od wprowadzenia sztandaru i wspólnego odśpiewania hymnu. Następnie Pani Dyrektor Danuta Rudzka przywitała licznie zgromadzonych gości: Wójta Gminy Świlcza – Pana Adama Dziedzica, Zastępcę Wójta Gminy Świlcza - Pana Sławomira Stykę, Dyrektora CUW Gminy Świlcza – Panią Elizę Oleszak, Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Bratkowicach – Panią Joannę Różańską, Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Bratkowicach – panią Barbarę Wasilewską-Naróg, Dyrektora Publicznego Przedszkola w Bratkowicach – Panią Krystynę Kubas, Pana Mieczysława Leję, Prezesa Towarzystwa Miłośników „Ziemi Bratkowickiej” – Panią Katarzynę Wdowik, Panią Marię Nowożeńską, Panią Marię Janusz, Panią Natalię Kiełb, Panią Barbarę Budę, Panią Renatę Stykę, Panią Domicelę Lis, Panią Krystynę Szalachę, Panią Małgorzatę Trawkę, Panią Zofię Nowak, Panią Zofię Pałkę, uczniów, absolwentów, rodziców oraz przyjaciół naszej szkoły.

Po przywitaniu zaproszonych gości Pani Dyrektor wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w którym w ciekawy sposób przybliżyła historię powstania szkoły, a także perypetie i problemy jakie jej towarzyszyły. Pani Dyrektor zaakcentowała przywiązanie naszej placówki do tradycji, a także przedstawiła jej rozwój, dorobek i sukcesy. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Świlcza – Pan Adam Dziedzic, który z wielkim sentymentem przypomniał o ważnych momentach w dziejach naszej szkoły.

Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna, którą rozpoczęły uczennice z klasy VIII, a następnie uczestnicy kółka tanecznego. Później uczniowie starszych klas recytowali wiersze na temat naszej szkoły, jej patronów i historii. Wiele wzruszeń i ciepłych wspomnień wywołała prezentacja multimedialna oraz śpiew w wykonaniu naszych uczniów. Z wielką radością i jednocześnie podziwem obserwowaliśmy kunszt aktorski naszych  wychowanków.  

Na koniec wręczono nagrody laureatom wewnątrzszkolnego konkursu na temat historii naszej placówki.

Tego dnia cała szkoła przybrała odświętny charakter. Na korytarzach można było obejrzeć kroniki szkolne z całego okresu jej istnienia. Dokładnych informacji można było się również dowiedzieć z pamiątkowego folderu, który był dla wszystkich przygotowany.

Rocznica 10 – lecia szkoły stała się wspaniałą lekcją historii dla naszych uczniów, a dla grona pedagogicznego i absolwentów była świętem wspomnień, świętem minionego czasu oraz świętem trwania. Atmosfera i nastrój tej uroczystości pozostaną na długo w pamięci wszystkich.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili tę ważną dla nas uroczystość! Dziękujemy Wójtowi Gminy Świlcza za pomoc finansową przy organizacji tego wydarzenia.

 

 

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bratkowicach funkcjonuje od 1 września 2013 r. Powstała po zlikwidowaniu przez władze gminy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej. Jej organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Nasza Trójka” w Bratkowicach.

Na początku szkoła była 6-klasową szkołą podstawową, a od momentu likwidacji gimnazjów jest szkołą 8-letnią. W klasach I-VIII uczy się średnio 70-80 uczniów.

Od 1991 r. do marca 2023 r. funkcję dyrektora szkoły przez 32 lata pełniła mgr Janina Gaweł, która mimo przejścia na emeryturę nie zwalniała tempa. To właśnie głównie dzięki jej determinacji i odwadze w 2013 r. powstała NSP w Bratkowicach. Śp. pani dyrektor Janina Gaweł szkole poświęciła swoje serce, czas i całą siebie. Po jej nagłej i niespodziewanej śmierci dyrektorem szkoły została Pani Danuta Rudzka, która wcześniej pełniła funkcję wicedyrektora.

Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może – te słowa Janusza Korczaka są myślą przewodnią koncepcji pracy szkoły. Klasy są mało liczne, co daje doskonałe warunki indywidualizacji nauczania. Stosowane przez nauczycieli metody i formy pracy uwzględniają predyspozycje wszystkich dzieci i każdemu dają szansę na osiągnięcie sukcesu na miarę jego możliwości.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bratkowicach kontynuuje koncepcję pracy dydaktyczno – wychowawczej i opiekuńczej zlikwidowanej szkoły. Realizuje podstawę programową zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest szkołą bezpłatną i ma uprawnienia szkoły publicznej, która jest utrzymywana wyłącznie z dotacji oświatowej przekazywanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz własnych środków stowarzyszenia. Uczniowie są przyjmowani do placówki zgodnie z zasadą powszechnej dostępności. Statut szkoły zawiera cele i zadania szkoły zgodne z określonymi w ustawie o systemie oświaty. Jesienią 2021 r. NSP w Bratkowicach zajęła I miejsce w plebiscycie „Szkoła Roku 2021”  zorganizowanym przez gazetę Nowiny.

Oprócz realizowanych ramowych planów nauczania, takich jak we wszystkich szkołach publicznych, uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych nieodpłatnych zajęciach, na których mogą rozwijać swoje talenty i zainteresowania (kółka języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, muzyczne, taneczne, plastyczne). Uczniowie poszerzają swoją wiedzę na różnorodnych zajęciach nieformalnych takich jak np.: warsztaty filmowe, teatralne, a także uczestnicząc w spotkaniach z podróżnikami, żywych lekcjach historii czy pasjonatami przyrody. Szkoła zapewnia dzieciom także zajęcia dydaktyczno – wychowawcze z języka polskiego i matematyki, a w razie potrzeby indywidualną pomoc z innych przedmiotów oraz zajęcia specjalistyczne: logopedyczne, korekcyjno – kompensacyjne czy socjoterapeutyczne.

Uczniowie codziennie mają zapewnioną opiekę świetlicową od godz. 6:30 do 16:30. Nasi podopieczni chętnie uczestniczą w wielu akcjach społecznych i charytatywnych oraz  w wielu programach przeznaczonych dla instytucji i placówek oświatowych. Oprócz tego  biorą udział w konkursach szkolnych, międzyszkolnych, gminnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich oraz zawodach i turniejach sportowych. W tych ostatnich odnoszą szczególne i liczne sukcesy. Za rok szkolny 2021/22 szkoła otrzymała bon sportowy za zajęcie III miejsca w Gminnym Systemie Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży.

Priorytetem pracy wychowawczej stało się wychowanie patriotyczne. Szkoła przywiązuje dużą wagę do kultywowania tradycji związanych z Armią Krajową. W placówce co roku organizowane są uroczystości poświęcone Żołnierzom AK, wycieczki do miejsc pamięci narodowej, apele i akademie. Przez lata organizowano liczne spotkania z kombatantami. Uczniowie biorą również udział w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez różne instytucje i władze samorządowe, konkursach związanych z historią i działalnością AK.

Za szczególne osiągnięcia związane z krzewieniem wiedzy o AK i jej bohaterach nasza szkoła 27 września 2015 r. otrzymała od ŚZŻAK w Rzeszowie pamiątkowy medal. Wraz z likwidacją Szkoły Podstawowej nr 3, tj. 1 września 2013 r. szkoła zgodnie z przepisami oświatowymi straciła imię Żołnierzy Armii Krajowej. Dzięki pracy wychowawczej w zakresie wychowania patriotyczno – społecznego dzieci i młodzieży udało się je przywrócić  uchwałą członków Stowarzyszenia Przyjaciół „Nasza Trójka” 20 czerwca 2016 r. W tym samym roku organ prowadzący szkołę ufundował sztandar. Jego uroczyste poświęcenie odbyło się 26 lutego 2017 r. w kościele parafialnym w Bratkowicach. Ta uroczystość połączona była z gminnymi obchodami 75. rocznicy powstania AK i Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W grudniu 2019 r. – kapitan w stanie spoczynku śp. Pan Julian Pawełek – prezes Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku AK i płk Dariusz Słota – dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wręczyli szkole kolekcjonerską monetę z wizerunkiem Łukasza Cieplińskiego ps. Pług za szczególne zasługi szkoły w podtrzymywaniu pamięci o nim i innych Żołnierzach Wyklętych.

Ważnym aspektem działania szkoły jest również edukacja ekologiczna i promowanie zdrowego stylu życia. W placówce organizowane są zajęcia związane z ochroną środowiska, konkursy o tej tematyce oraz zajęcia związane z promocją zdrowej żywności. Nasi uczniowie wdrażani są do uprawiania aktywnych form wypoczynku, uczestniczą w zajęciach na basenie, wyjeżdżają na łyżwy oraz narty, a także biorą udział w licznych wycieczkach rowerowych. Chętnie grają w gry zespołowe, trenują nordic walking oraz speed ball.

Szkoła organizuje dzieciom zajęcia w czasie ferii zimowych, a także dwutygodniowe półkolonie. Te formy wypoczynku cieszą się u uczniów bardzo dużym zainteresowaniem. Stałym punktem pracy szkoły jest coroczny czerwcowy Piknik Rodzinny organizowany przez rodziców, członków stowarzyszenia i pracowników szkoły dla lokalnego środowiska. Jest imprezą otwartą, która integruje lokalną społeczność, a także wspaniałą formą spędzania wolnego niedzielnego popołudnia.

Placówka jest bardzo dobrze wyposażona w pomoce naukowe, także te nowoczesne – multimedialne. Członkowie stowarzyszenia, rodzice i pracownicy szkoły wspólnymi siłami odremontowali w minionych latach budynek szkoły, stwarzając dzieciom możliwość nauki w odpowiednich warunkach.

Dobrze układa się także współpraca szkoły i stowarzyszenia z Urzędem Gminy Świlcza, która wspiera działania placówki, zapewnia naszym uczniom dojazd do szkoły, umożliwia korzystanie z cateringu, dofinansowuje wyjazdy na basen, półkolonie. Wyposażyła szkołę w laptopy, monitoring oraz wykonała boisko wielofunkcyjne.

GALERIA ZDJĘĆ