Europejski Dzień Języków Obcych
2023-10-02

Europejski Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.

Bogactwo językowe Europy stanowi niezwykłą wartość, którą należy doceniać, wykorzystywać i pielęgnować. Rozwijanie umiejętności językowych jest  zarówno koniecznością, jak i prawem  każdego z nas – takie  jest jedno z najważniejszych przesłań Europejskiego Dnia Języków, a  zasadniczym celem  obchodów Dnia Języków jest podnoszenie  świadomości w zakresie:
- bogactwa i różnorodności  językowej  Europy, które należy pielęgnować i rozszerzać;
- potrzeby osiągania przez obywateli pewnego  zaawansowania  w zakresie co najmniej dwóch języków, poza swoim własnym.

W obchodach EDJO w dniach 2 i 3 października uczestniczyli uczniowie klas VI - VIII pod opieką nauczycieli języka angielskiego  i niemieckiego. Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego przeprowadzono gry językowe w postaci stacji dydaktycznych. Uczniowie mieli mozliwość wysłuchania dialogów w róznych językach, np. niemieckim, francuskim, angielskim, hiszpańskim i dopasowaniu wypowiedzi do odpowiedniego języka. Ćwiczyli także znajomość flag krajów europejskich i ich nazwy w języku angielskim.
Duże zainteresowanie budziło „Running dictation”, w którym uczniowie w drużynach biegali do tablicy z listą słówek w języku angielskim i niemieckim i musieli podyktować je osobie z drużyny siedzącej w ławce - liczyła się tutaj pełna poprawność zapisanego wyrazu.
Za udział w wydarzeniu uczniowie otrzymali pamiątkowe przypinki w języku obcym, zakładki do książek oraz dzwonki do roweru.

Uczniowie wszystkich klas przyszli do szkoły w elemencie garderoby z napisem w dowolnym języku obcym.
Europejski Dzień Języków był ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów, którzy mieli wiele radości z celebrowania tego dnia. Mamy nadzieję, że uświadomiliśmy wszystkim uczestnikom, że znajomość języków obcych ułatwia życie smiley