MATEMATYKA WOKÓŁ NAS
2021-05-16

MATEMATYKA WOKÓŁ NAS

Symetria to słowo pochodzenia greckiego i oznacza regularny układ, harmonię między częściami całości.

Przykłady  symetrii spotykamy w figurach geometrycznych, w przyrodzie  (np. w kryształach), w świecie roślin (np.budowa liści, układ płatków kwiatowych), w świecie zwierząt  (rozmieszczenie zewnętrznych organów ciała np. oczu), w budownictwie, w sztuce (ornamenty, desenie), w rzemiośle (koronki, hafty),  słowem – wszędzie.

Starożytni symetrią nazywali harmonijny układ części. Symetria była najbardziej podstawowym pojęciem ich estetyki; chodziło w niej o piękno.

Pojęcie symetrii (odbicia lustrzanego) jest w podstawie programowej szkoły podstawowej z matematyki. Uczniowie poznają pojęcie symetrii osiowej, wyszukują figury osiowosymetryczne, rysują figury symetryczne i projektują kompozycje osiowosymetryczne. Niżej prezentujemy projekty klasy VIII, przykłady symetrii w przyrodzie  oraz po 2 zdjęcia kurpiowskich wycinanek i wzorów do haftu