XIX WOJEWÓDZKI KONKURS TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ „KOLĘDNICY – WĘDROWNICY”
2018-12-07

XIX WOJEWÓDZKI KONKURS TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ „KOLĘDNICY – WĘDROWNICY”

7 grudnia odbyło się podsumowanie konkursu „Kolędnicy Wędrownicy”, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Krasnem. Głównym celem konkursu było kultywowanie i podtrzymywanie tradycji związanych z narodową kulturą i obrzędowością regionalną.

Obrzęd kolędowania wywodzi się z czasów słowiańskich. Obchodzony był w kulturach rolniczych i pasterskich, kiedy to grupy kolędników odwiedzały gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku .  Kolędnicy w zamian obdarowywani byli świątecznymi smakołykami i drobnymi datkami. Dziś tradycja ta jest podtrzymywana przez domy kultury, szkoły, regionalne zespoły, stanowiące element polskiego folkloru. Tradycja odwiedzin i składania życzeń przy śpiewie kolęd i pastorałek jest wciąż żywa i kultywowana w wielu polskich rodzina.

W konkursie brali udział Gabriel Przywara, Daria Szopa, Natalia Płatek,  Zuzanna Pałka, Aleksandra Irzeńska, Krzysztof Krupa, Karol Surowiec, Karolina Dworak, Aleksandra Kwoka, Bartosz Olbrot, Mikołaj Buda, Julia Kopeć, Oliwia Przywara, Jakub Kopeć, Miłosz Buda. Prace konkursowe nasi uczniowie  wykonali różnymi technikami. Dotyczyły dawnej i obecnej tradycji kolędowania, przedstawiały całe sceny wielopostaciowe jak również  pojedyncze ulubione postacie kolędujące.