NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY  „MAJOR JÓZEF RZEPKA – SYN ZIEMI BRATKOWICKIEJ”
2024-03-25

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY „MAJOR JÓZEF RZEPKA – SYN ZIEMI BRATKOWICKIEJ”

W tym roku szkolnym mija 110. rocznica urodzin majora Józefa Rzepki. Nasza szkoła zorganizowała konkurs, którego bohaterem był nasz lokalny bohater - major Józef Rzepka.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy w formie komiksu przedstawili losy Józefa Rzepki.

Prace zostały nagrodzone w dwóch kategoriach klasy IV – VI i klasy VII- VIII.

Nagrody ufundował Pan Tomasz Wojton – Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego.

 

Kategoria klasy 7-8:

I miejsce - Jakub Warzocha SP nr 2 Bratkowice,

II miejsce - Milena Drzał SP Mrowla.

 

Wyróżnienia:

Amelia Romańska - SP Rudna Wielka,

Szymon Załucki - Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Rzeszowie,

Jakub Jakubczyk - SP nr 2 Bratkowice.

 

Kategoria klasy 4-6:

I miejsce - Kamil Łyczko NSP Bratkowice,

II miejsce - Lidia Szopa NSP Bratkowice,

III miejsce - Oliwia Biały Mrowla.

 

Wyróżnienia:

Oskar Kiełb - NSP Bratkowice,

Alicja Lis - SP 2 Bratkowice,

Wiktoria Homa - SP 2 Bratkowice.

 

 

Celem konkursu było:

- wspieranie uzdolnień uczniów,

- wdrażanie uczniów do samokształcenia,

- pobudzanie twórczego myślenia,

- upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych,

- rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu,

- wzbogacenie wiedzy historycznej o nieznane wcześniej treści na temat Żołnierzy Wyklętych (niepublikowane wspomnienia, zdjęcia i pamiątki rodzinne).

 

22 grudnia 1913 roku, urodził się Józef Rzepka, jeden z dowódców podziemia niepodległościowego oraz antykomunistycznego. Po wybuchu II wojny światowej walczył w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie.

Od czerwca 1945 roku, na polecenie Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, organizował przerzut na ziemie zachodnie byłych żołnierzy AK zagrożonych aresztowaniem. Jesienią 1945 r. ujawnił się i podjął, przerwane przed wojną, studia prawnicze.

Działał też w tworzących się strukturach Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Organizował siatkę wywiadu, opracowywał raporty o życiu politycznym i nastrojach społecznych w kraju. Zrzeszenie od początku było zwalczane przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. Józef Rzepka wszedł w skład ostatniego, IV Zarządu Głównego WiN, który utworzyli w styczniu 1947 roku bojownicy z rejonu Rzeszowa. Został aresztowany w 1950 roku i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 1 marca 1951 w więzieniu na Mokotowie w Warszawie. Kapitan Rzepka miał 37 lat.

We wrześniu 1992 roku sąd unieważnił tamten wyrok. W 2007, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Józefa Rzepkę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 został awansowany do stopnia majora.

1 marca, w dniu stracenia Józefa Rzepki i sześciu innych żołnierzy niepodległościowego podziemia, od 2011 roku jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wyrok w sprawie Józefa Rzepki zapadł w procesie dotyczącym oddziału podpułkownika Łukasza Cieplińskiego pseudonim "Pług". Jego żołnierze należeli do IV Zarządu Głównego Zrzeszenia"Wolność i Niezawisłość". Urząd Bezpieczeństwa zatrzymał ich na przełomie 1948 i 1949 roku. Proces toczył się w 1950-tym. Oskarżonym zarzucano między innymi współpracę z hitlerowcami podczas okupacji i działania przeciw władzy ludowej. Podpułkownika Cieplińskiego i sześciu jego najbliższych współpracowników: Józefa Rzepkę, Mieczysława Kawalca, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Batorego, Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał 14 października 1950 roku na karę śmierci. Najwyższy Sąd Wojskowy nie uwzględnił rewizji, a prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski.

1 marca 1951 roku skazani zostali zamordowani przez funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa Aleksandra Dreja. Egzekucja rozpoczęła się o godzinie 20:00. Skazani byli kolejno odprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Józef Rzepka zginął ostatni, o godzinie 20.45. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu.

Ponad 40 lat po tragedii, 17 września 1992 roku, unieważniono wyrok, przywracając Józefowi Rzepce i innym zamordowanym działaczom "WiN" prawa honorowe. 17 listopada 2013 w Rzeszowie odsłonięto jego popiersie. W 2001 roku Sejm Rzeczpospolitej przyjął specjalną uchwałę, w której złożył hołd pomordowanym, więzionym i prześladowanym żołnierzom organizacji "Wolność i
Niezawisłość".