Rocznica powstania w getcie warszawskim
2023-04-19

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Uczniowie klasy ósmej podczas lekcji języka polskiego włączyli się w ogólnopolską akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile”, zorganizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Akcja związana z upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, ma na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży wydarzeń z 19 kwietnia 1943 roku oraz uczczenie pamięci o walczących i cywilach, którzy podjęli się jednego z najbardziej dramatycznych i heroicznych zrywów w historii II wojny światowej. Stanęli oni do walki o godność, nie mając szans na zwycięstwo.

W czasie lekcji wykorzystano materiały przygotowane przez Muzeum POLIN. Mimo dramatyzmu poruszanego tematu scenariusze miały przystępny charakter, zachowując przy tym wartość merytoryczną. Dawały również możliwość wyboru kilku form ich realizacji. Praca młodzieży opierała się o materiały filmowe lub fragmenty prozy. W obliczu bestialstwa, do którego dochodzi w Ukrainie poruszanie podobnych tematów przyjmuje nowy wymiar. Uświadamia młodym ludziom do czego może prowadzić eskalacja nienawiści wobec drugiego człowieka.

Honorową Ambasadorką akcji "Żonkile" jest Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem".