Wręczenie monety kolekcjonerskiej z serii: Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni - Łukasz Ciepliński „Pług”
2019-12-11

W środę 11 grudnia 2019 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie monety na ręce pani Dyrektor połączone z upamiętnianiem historii o płk. Łukaszu Cieplińskim, IV Zarządzie Zrzeszenia WiN.

Narodowy Bank Polski wydał kolejną monetę kolekcjonerską o nominale 10 złotych z serii: Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni - Łukasz Ciepliński „Pług”. Wprowadzona do obiegu moneta została uroczyście wręczona osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym w podtrzymywanie pamięci o Łukaszu Cieplińskim. Jerzy Guniewski, dyrektor oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie, powiedział, że moneta ta ma upamiętnić bohaterską i patriotyczną postawę Cieplińskiego, który uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku, był żołnierzem Armii Krajowej. 1 marca 1951 roku został rozstrzelany w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Stał się symbolem nieugiętej postawy wobec komunistycznej władzy.

Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości: płk Dariusz Słota – dowódca 3. Podkarpackiej Obrony Terytorialnej, kapitan w stanie spoczynku – Julian Pawełek, prezes Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Maja Wolan, która pełni funkcję sekretarza.

Na awersie srebrnej monety przedstawiono wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej na tle rozerwanych krat więziennych. Na rewersie znajdują się wizerunki: Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, Orderu Orła Białego, orderu Virtuti Militari, biało-czerwonej flagi z symbolem Polski Walczącej oraz napis „Zachowali się jak trzeba”.

Zapraszamy do galerii zdjęć: http://www.nspbratkowice.pl/z-zycia-szkoly/galerie/225/wreczenie-monety-kolekcjonerskiej-z-serii- .