NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W BRATKOWICACH
Wyjazd kl. IV-VIII do teatru
2019-03-18

Wyjazd kl. IV-VIII do teatru

18 marca klasy IV-VIII obejrzały spektakle w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

 

Uczniowie młodszych klas zapoznali się z przedstawieniem pt.: „Dzieci sieci”. Aktorzy w interesujący sposób przedstawili historię nastolatków, którzy od najmłodszych lat żyją w świecie Internetu. Uświadomili widzom, że cyberprzestrzeń bywa bardzo niebezpieczna i należy się nauczyć w niej funkcjonować, zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przestrzegali przed nadmierną ufnością w wirtualnym świecie i pokazali konsekwencje czyhających w nim zagrożeń. Spektakl nawiązywał do cyberprzemocy i skutków jakie niesie ze sobą podszywanie się pod innych w Internecie. 
Poruszał problem hejtu, korzystania we właściwy sposób z portali społecznościowych. Przedstawienie skłoniło do refleksji nad rolą przyjaźni, potrzeby akceptacji oraz radzenia sobie z przeciwnościami losu. Zwróciło uwagę na fakt, że nic nie zastąpi realnego kontaktu z drugim człowiekiem. 

Natomiast klasy starsze (VII, VIII) obejrzały spektakl pt.: „Kolumowie”. Opowiadał o życiu czworga przyjaciół, których poznajemy tuż przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy żyli jeszcze pełnią życia, bawili się, przeżywali pierwsze miłości. Ich beztroskie życie przerwała wojna będąca wynikiem ludzkiej nienawiści i braku tolerancji.  Bohaterowie musieli więc szybko dojrzeć i przejść najcięższą próbę charakterów. Zostali członkami podziemnej organizacji, walczyli w powstaniu i z przerażeniem uświadomili sobie, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Spektakl opowiadał o polskim ruchu oporu przeciw hitlerowskim okupantom, o młodzieży lat wojny, jej codziennym życiu i walce. Wojna w widowisku była też tłem miłości, której nie można było uchronić przed skażeniem wszechobecną śmiercią. Przedstawienie to było swoistym apelem skierowanym do młodych ludzi o pielęgnowanie narodowej tożsamości. O pamięci dla tych, którzy ponieśli najwyższą cenę, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce.