Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bratkowicach
2018-05-11

Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bratkowicach

Po raz XV obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w dniach 8-15 maja pod hasłem DO(WOLNOŚĆ) CZYTANIA. Z tej to okazji 11 maja uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do pobliskiej Biblioteki Publicznej w Bratkowicach.

Celem spotkania było poznanie dawnych materiałów pisarskich od tabliczki glinianej do książki drukowanej. Za pomocą nowoczesnych technik komputerowych oraz wielu pomocy dydaktycznych uczniowie oglądali tabliczki wykonane z masy solnej na wzór tabliczek glinianych, papirus przywieziony z Egiptu, zobaczyły zdjęcia pergaminu wyprawianego ze skóry zwierzęcej i historię papieru wynalezionego w Chinach, aż w końcu druk stworzony przez Jana Gutenberga.

Dzieci następnie poznały i utrwaliły sobie wiedzę na temat budowy książki.

Ciekawostkami prezentacji była najstarsza, najmniejsza i największa książka świata. Dzieciom zaprezentowano największą bibliotekę świata, najpiękniejszą bibliotekę świata znajdującą się w Polsce w Rumii i bibliotekę przyszłości w Tiencinie.

Nasi najmłodsi uczniowie zainteresowali się ciekawym księgozbiorem miejscowej biblioteki. Postanowili się do niej zapisać i rozwijać swoje zainteresowania czytelnicze.

Dziękujemy Paniom bibliotekarkom za zaproszenie, miłe przyjęcie i ciekawe spotkanie.