Spotkanie z górnikami
2017-12-07

Spotkanie z górnikami

W czwartek (07.12.2017r.) uczniowie naszej szkoły gościli Panów górników, ponieważ Grudzień to nie tylko Mikołaj i święta ale także Barbórka. Zatem, kto mógłby lepiej opowiedzieć o pracy górników niż oni sami?

Uczniowie zapoznani zostali z tradycją obchodów Barbórki. Panowie zaprezentowali się w uroczystych strojach galowych, które zostały przez nich dokładnie opisane. Górnicy zapoznali dzieci z symboliką piór na czapce oraz przedstawili symbolikę  górniczego godła. Opowiedzieli również uczniom z czym się wiąże praca górnika, która jest ciężka i czasem  bardzo niebezpieczna. Dzieci dowiedziały się jakie surowce są wydobywane w kopalniach, omówiono między innymi węgiel brunatny oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu.
Uczniowie klas starszych zostali poinformowani jakie studia należy skończyć, aby zostać inżynierem i procować w biurze, a nie tylko pod ziemią.

Uczniowie mieli okazję zapytać górników o interesujące ich rzeczy czy wydarzenia z życia kopalni.
 Na zakończenie spotkania, uczniowie zrobili sobie zdjęcia z gośćmi.